Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto ma szansę na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzałę Łuczniczki”

Justyna Tota
Justyna Tota
Laureaci Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku zostają uhonorowani repliką strzały Łuczniczki, której pomnik znajduje się w parku Kochanowskiego
Laureaci Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku zostają uhonorowani repliką strzały Łuczniczki, której pomnik znajduje się w parku Kochanowskiego Arkadiusz Wojtasiewicz
Znanych jest już dziewięć tytułów, które w trzech kategoriach walczą o Bydgoską Literacką Nagrodę Roku 2019 „Strzała Łuczniczki”. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić, jak zawsze, w czerwcu.

Do 17. Konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzała Łuczniczki” zgłoszono 29 książek wydanych w 2019 r. Jury do finału zakwalifikowało po trzy tytuły w trzech kategoriach.

W kategorii poezja nominowany został „Karnawał rozbawionych figurek. Wybór wierszy” Michała Siewkowskiego - poety, ale także artysty plastyka, co odzwierciedla tomik wydany na jubileusz 30-lecia działalności artystycznej, w którym prezentuje swe wiersze na tle własnych obrazów. Drugim z nominowanych jest Bartłomiej Siwiec i jego tomik „Przepompownia”, w którym liryki, choć bez tytułów, odnoszą się o konkretnych zdarzeń i emocji. Nominowano też „Przebłysk. Wiersze londyńskie” Marka Kazimierza Siwca, świętującego w zeszłym roku 40 lat pracy twórczej.

W kategorii proza i eseistyka nominację otrzymała debiutancka powieść Bartłomieja Grubicha „Biegacz” - obyczajowy thriller, „książka nietypowa” - jak to ujęła w recenzji jedna z czytelniczek. W tej samej kategorii o Strzałę Łuczniczki 2019 powalczy także Grzegorz Musiał i jego „Ja, Tamara” - pierwsza powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej. Stawkę w tej kategorii zamyka niezwykle wciągająca, jak przyznają czytelnicy, „Diablica” Emilii Walczak.

Trzecia kategoria konkursu to poziom edytorski. Tu o nagrodę powalczą aż dwa katalogi wystaw Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy: „Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo. Wystawa retrospektywna” oraz „Aleksandra Sojak-Borodo, Mrówkowiec nad Balatonem/ Podniebniki”. Silną konkurentką jest książka „Zawód: fotografistka” Małgorzata Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej, której także towarzyszyła wystawa podczas Vintage Photo Festival.

Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszcz - organizatora konkursu - przekazała nam, że ogłoszenie laureatów nastąpi na początku czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera