Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk w październiku w Bydgoszczy [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
XVI Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk 2022 odbędą się 21-23 października. Miejscem koncertów będzie m.in. Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
XVI Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk 2022 odbędą się 21-23 października. Miejscem koncertów będzie m.in. Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski, archiwum
Wyjątkowe koncerty, malarstwo i teatr złożą się na Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk 2022, jakie 21-23 października odbywać się będą w Bydgoszczy oraz w Pałacu Ostromecko. Wśród gości wydarzenia aktorka Joanna Szczepkowska, francuski klarnecista Philippe Cuper, amerykański pianista Jeffrey Cohen, bydgoskie trio fortepianowego „Solis” oraz Warsaw Cello Quartet. I jak zawsze master classes dla młodych muzyków. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Polecamy zagospodarować swój wolny czas w przedostatni weekend października (piątek-niedziela, 21-23.10.2022 r.), zapisując sobie pod tą datą w kalendarzu Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk, które już po raz szesnasty będą mieć miejsce w Bydgoszczy oraz ZPP Ostromecko.

Zrodzone z pasji do muzyki, malarstwa i poezji - takie właśnie są Europejskie Spotkania Artystyczne (ESA), nazywane Festiwalem Wielu Sztuk, na które zaprasza - artystów i odbiorców - inicjatorka wydarzenia, wiolonczelistka i pedagog prof. dr Barbara Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji.

Wystawa, koncert, monodram w bydgoskim MCK na otwarcie Festiwal Wielu Sztuk

I taki właśnie będzie pierwszy wieczór XVI Europejskich Spotkań Artystycznych (ESA 2022), który odbędzie się w piątek (21.10.) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wydarzenie o godz. 18 otworzy wernisaż malarstwa Joanny Szczepkowskiej oraz koncert w wykonaniu Philippe’a Cupera - francuskiego klarnecisty, który jako solista lub kameralista ma koncie blisko 40 płyt, a blisko 60 orkiestr na świecie powitało go jako wykonawcę koncertów i Agaty Nowakowskiej-Gumieli - cenionej polskiej pianistki i kameralistki związanej z bydgoską Akademią Muzyczną. W czasie koncertu artyści wykonają m.in. „Fantaisie”, według opery „Rigoletto” Verdiego.

Polecamy także

Dopełnieniem spotkania pełnego sztuk wielu będzie monodram „Dzikie ballady Adama M”, w którym zapomniane, dziwne i metafizyczne wiersze, inspirowane ludowymi legendami na pograniczu pogaństwa i chrześcijaństwa o zjawach, nimfach i duchowości romantycznej, Joanna Szczepkowska zestawia z muzyką prasłowiańską. Będzie bardzo romantycznie! Po spektaklu planowane jest spotkanie z aktorką, które poprowadzi Anna Tarnowska, będzie również okazja nabyć książek z autografem artystki.

Europejskie Spotkania Artystyczne to także wielka szansa na rozwój dla młodych muzyków za sprawą master classes, prowadzonych pod okiem dyrektor festiwalu prof. dr Barbary Marcinkowskiej, wybitnej wiolonczelistki, która co edycję prowadzi zajęcia z muzyki kameralnej wespół z wyjątkowymi gośćmi. W tym roku będą nimi: Philippe Cuper - klarnet i Jeff Cohen - fortepian, którzy pokażą młodym możliwości interpretacji cykli pieśni kompozytorów francuskich, niemieckich i angielskich. Efekty master class usłyszmy podczas koncertu Młode Talenty.

Amerykańska muzyki popłynie w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

Najpierw - w sobotę (22.10.) o godz. 19.30 - w zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów popłynie muzyka amerykańska. Usłyszymy, m.in. utwory Leonarda Bernsteina i Philipa Glassa. Koncert poprowadzi, a także wystąpi w nim wspominany już pochodzący z USA pianista Jeff Cohen, obecnie profesor Konserwatorium Paryskiego. Ponadto, wystąpią także: Philippe Cuper - klarnet, Elżbieta Sandel - skrzypce oraz Marta Studzińska i Mateusz Walendzik - śpiew.

Trio fortepianowe „Solis” w Ostromecku, Warsaw Cello Quartet w bydgoskiej hali pomp

Trzeci dzień Europejskich Spotkań Artystycznych 2022 w niedzielę (23.10.) o godz. 11 rozpocznie wspominany już koncert uczestników master class Młode Talenty w Muzeum Wodociągów. Następnie festiwal przeniesie się do gościnnego Pałacu w Ostromecku, gdzie o godz. 16 z koncertem wystąpi bydgoskie trio fortepianowe „Solis”.

W niedzielny wieczór na finał ESA 2022 koncerty powrócą do Muzeum Wodociągów, gdzie w klimatycznej hali pomp najpiękniejsze piosenki z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zabrzmią w aranżacji na cztery wiolonczele Warsaw Cello Quartet, który tworzą: Wojciech Bafeltowski, Dominik Frankiewicz, Jakub Pożyczka i Filip Sporniak.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Program Europejskich Spotkania Artystyczne 2022

Piątek, 21 października
18.00 - Miejskie Centrum Kultury Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

  • Wieczór inauguracyjny
  • Wernisaż malarstwa Joanny Szczepkowskiej
  • Otwarcie Festiwalu i koncert w wykonaniu Philippe’a Cupera - klarnet i Agaty Nowakowskiej-Gumieli - fortepian. W programie: Luigi Bassi - „Fantaisie”, według opery „Rigoletto” Verdiego; Louis Cahuzac - „Pastorale cévenole” i „Cantilène”.
  • Monodram „Dzikie ballady Adama M” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Po spektaklu spotkanie z aktorką, które poprowadzi Anna Tarnowska oraz sprzedaż książek podpisywanych przez autorkę.

Sobota, 22 października

  • 10.00-14.00 Akademia Muzyczna Bydgoszcz (ul. Słowackiego 7). Master classes: Barbara Marcinkowska – wiolonczela i muzyka kameralna, Philippe Cuper – klarnet, Jeff Cohen – interpretacja cykli pieśni kompozytorów francuskich, niemieckich i angielskich.
  • 19.30 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242). Muzyka amerykańska - koncert prowadzony przez Jeffa Cohena. Wystąpią: Jeff Cohen - fortepian, Philippe Cuper - klarnet, Elżbieta Sandel - skrzypce oraz Marta Studzińska i Mateusz Walendzik - śpiew. W programie utwory, m.in., Leonarda Bernsteina i Philipa Glassa.

Niedziela, 23 października

  • 11.00 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242) - Koncert Młode talenty w wykonaniu uczestników master classes
  • 16.00 Pałac w Ostromecku Ostromecko (ul. Bydgoska 9) - Koncert bydgoskiego tria fortepianowego „Solis”. W programie: Joseph Haydn: Trio C-dur części: I. Allegro, II Andante, III Presto; Johannes Brahms: Trio c-moll op. 101 nr 3 części: I Allegro energico; II Presto non assai; III Andante grazioso; IV Allegro molto
  • 19.30 Muzeum Wodociągów Bydgoszcz (ul. Gdańska 242) - Warsaw Cello Quartet – kwartet 4 wiolonczel w składzie: Wojciech Bafeltowski, Dominik Frankiewicz, Jakub Pożyczka i Filip Sporniak. W programie najpiękniejsze piosenki z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w aranżacji na 4 wiolonczele.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera