Prof. Marek Harat przedstawił propozycje podczas spotkania, w którym udział brał prezydent Rafał Bruski. Profesor zadeklarował, że zwróci się o kolejne spotkanie, kiedy będzie w stanie przedstawić w sposób bardziej szczegółowy swoją propozycję.
Na bieżąco analizujemy możliwości korzystania z innych źródeł finansowania. Ponadto między innymi ze względu na rażąco niską „ocenę strategiczną” projektu, miasto będzie odwoływać się od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odrzucony wniosek miasta dotyczył prowadzenia prac konserwatorskich, które są realizowane wyłącznie ze środków własnych. Natomiast, na prace związane z funkcją, którą mają pełnić Młyny Rothera, a które zostaną wykonane wewnątrz budynku, zamierzamy wnioskować o środki unijne. Aplikujemy także o dofinansowanie prac konserwatorskich przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
PRZECZYTAJ:Będzie plan, będą pieniądze. Co powstanie w Młynach Rothera?
Aktualnie prowadzone są roboty zabezpieczające. Ich zakończenie planowane jest na wiosnę. Ułatwią one późniejsze prowadzenie prac budowlano-konserwatorskich. Prowadzone są także prace nad projektem zmiany sposobu użytkowania Młynów Rothera na wielofunkcyjny obiekt usługowy. W tym roku planujemy ogłoszenie przetargu na wykonanie prac konserwatorskich. Rewitalizacja przestrzeni kompleksu ma polegać na przekształceniu ich w przestrzenie umożliwiające prowadzenie działalności o różnym zakresie programowym z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektów. W budżecie na 2016 rok na Młyny Rothera zabezpieczono 14,4 mln zł.