Restaurant&Bar Design Awards to międzynarodowy konkurs projektowy, w którym wybierane są najpiękniejsze lokale gastronomiczne. Przyznawane są w nim nagrody w kategoriach globalnych i regionalnych. Jurorzy wybierają m.in. najlepsze kawiarnie, restauracje w hotelach, lokale, które nie są częścią sieci, kluby nocne, punkty gastronomiczne w obiektach zabytkowych, ale doceniają również takie elementy jak kolor, oświetlenie czy identyfikacja wizualna. Nagradzani są projektanci jak i operatorzy lokalu.
„Woda” pokonała kilkunastu kandydatów w kategorii „cafe”, a w finale okazała się lepsza od lokali z Londynu (Castiglione), Stambułu (Backhaus) oraz krakowskiej Yem Cookie. Eksperci orzekli, że jej wnętrze i wystrój zaprojektowane przez wrocławskie biuro architektoniczne „Znamy się” jest najpiękniejsze w Europie.
W konkursie Restaurant&Bar Design Awards bydgoska klubopiekarnia, której właścicielem jest toruńska firma prowadząca w Młynach Rothera także restaurację Monka, stanęła na najwyższym stopniu podium ramię w ramię z kawiarnią The Oreum, leżącą na przedmieściach Seulu.
To też może Cię zainteresować
„Woda” działa od maja 2023 roku. Charakterystycznym elementem wnętrza są kobaltowa posadzka i bar o opływowym kształcie, przełamane pomarańczowymi elementami symbolizującymi światło zachodzącego słońca. Uwagę przykuwa otwarta kuchnia, pozwalająca obserwować wypiek na każdym etapie produkcji.
– Koncepcja, która towarzyszyła nam w trakcie kreowania tego wyjątkowego miejsca, była klarowna – pragnęliśmy ukazać dwa oblicza wody. Dlatego już od wczesnych godzin porannych serwujemy śniadanie w duecie świeżo palonej kawy oraz wypieków prosto z pieca. Możesz spędzić ten czas z bliskimi, zanurzając się w przyjemnej i przytulnej atmosferze. Lecz kiedy słońce zachodzi, nie oznacza to końca naszej opowieści. Wtedy otwieramy drzwi dla Ciebie i Twoich przyjaciół, oferując bogaty wybór wysokogatunkowych napojów, przekąsek oraz doskonałą muzykę – czytamy na stronie klubopiekarni Woda.
Przypomnijmy, że w 2013 r. miasto odkupiło Młyny Rothera od prywatnego właściciela. W wyniku wieloletnich zaniedbań, budynki musiały przejść gruntowną renowację, poprzedzoną pracami zabezpieczającymi i inwentaryzacją konserwatorską. Inwestycja kosztowała 95 mln zł, z czego 31,5 mln zł wyniosło wsparcie ze środków unijnych. W 2019 powołano instytucję kultury – Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. W kwietniu 2021 roku budynki oddano do użytku w stanie deweloperskim, rozpoczął się etap aranżacji i wyposażania wnętrz.
