Farbiarnia Wilhelma Koppa, przedsiębiorstwo „Pralchem”, a później ruina. Od lat 90. było kilka koncepcji zagospodarowania budynku przy ul. Świętej Trójcy w Bydgoszczy, ale żadna nie doszła do skutku. W 2022 roku firma NK Polska Development z Bydgoszczy kupiła, sąsiadujący z Wyspą Młyńską, obiekt i postanowiła przebudować go na mieszkania w standardzie premium, a na parterze od strony Młynówki utworzyć powierzchnie usługowo-handlowe. Projekt nosi nazwę "Lofty Farbiarnia". Jego realizacja mocno się jednak opóźnia.
W marcu br. inwestor zapewniał, że ma gotowy projekt i może rozpocząć budowę. Trwały rozmowy z Urzędem Miasta Bydgoszczy i Miejskim Konserwatorem Zabytków w celu uzyskania ostatecznych pozwoleń.
Teren, na którym planowana jest rewitalizacja obiektu starej farbiarni objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Świętej Trójcy”. Stanowi również część parku kulturowego. Jak informował w marcu br. Urząd Miasta Bydgoszczy, inwestor otrzymał od Miejskiego Konserwatora Zabytków wytyczne do projektowania, które miały mu ułatwić przygotowanie rozbudowy obiektu, wprowadzenie nowych funkcji i prawidłową obsługę komunikacyjną.

Sprawdziliśmy na jakim etapie jest obecnie ta sprawa. Inwestor nie posiada jeszcze pozwolenia na budowę - to stan na 19 listopada. "Do tej pory trzykrotnie zwracał się z wnioskiem o przedłużenie wykonania postanowienia z września ubiegłego roku (o zauważonych brakach w projekcie budowlanym), koniecznego do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę" - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Z kolei od przedstawiciela NK Polska Development usłyszeliśmy, że w czerwcu firma otrzymała od Miejskiego Konserwatora Zabytków zgodę na realizację inwestycji, ale wymagało to zmian w projekcie.
- Przy budowie "Loftów Farbiarnia" będziemy musieli przebudować między innymi ulicę Św. Trójcy. Czekamy jeszcze na podpisanie z miastem umowy na to zadanie. Procedury administracyjne zajmują dużo czasu, ale liczę na to, że przy przychylności Urzędu Miasta, w grudniu lub najpóźniej na początku przyszłego roku, dostaniemy pozwolenie na budowę - mówi Patryk Bewicz, dyrektor zarządzający w NK Polska Development.
Jeśli inwestor otrzyma pozwolenie na budowę w tym terminie, to pierwsze prace rozpocznie w maju lub czerwcu 2025 roku.

Inwestycja przewiduje budowę kilkudziesięciu apartamentów oraz powierzchni usługowo-handlowych w parterze. Apartamenty będą klimatyzowane, z własną rekuperacją i systemem domotyki. Budynek ma być wyposażony w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne na dachu. Inwestor zaplanował apartamenty z prywatnymi basenami oraz hale garażowe z windami, które mają zastąpić tradycyjne rampy zjazdowe.

Budynek przy ul. Świętej Trójcy został zbudowany na początku XX wieku. Do 1945 roku funkcjonowała tam Farbiarnia Wilhelma Koppa. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i przejęło go przedsiębiorstwo „Pralchem”, które prowadziło działalność do lat 90. Po zakończeniu historii "Pralchemu" obiekt stał pusty i niszczał. Zmieniali się właściciele i inwestorzy, były różne plany. W 2013 roku na ul. Świętej Trójcy stanęły tablice informujące, że powstanie tu hotel „Hampton by Hilton”. Inwestorem była spółka Stara Farbiarnia, a wykonawcą czterogwiazdkowego hotelu miała zostać firma Warbud z Warszawy. Inwestycję szacowano na 38,5 mln zł, miał ją dofinansować Urząd Marszałkowski ze środków unijnych. W budynku miało powstać ponad 100 pokoi hotelowych, klub fitness, sale konferencyjne oraz SPA. Obiekt miał być przygotowany na przyjmowanie 200 gości. Pięć lat później na ścianie dawnej farbiarni zawisł baner z wizualizacją hotelu „Hampton by Hilton”, który miał być gotowy w 2020 roku, później była mowa o 2022 roku, ale inwestycja nie doszła do skutku.

