Firma deweloperska Grupa Konkret realizuje inwestycje w trzech segmentach rynku nieruchomości: inwestycje w grunty, rewitalizacje obiektów zabytkowych oraz budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Jest właścicielem Twierdzy Modlin na Mazowszu, gdzie otworzyła Hotel Royal. Zrewitalizowała obiekty, w których znajduje się luksusowy City Park Hotel w Poznaniu. Inwestor odpowiada też za projekt restauracji Country Park "Pod Gajem". Obecnie w realizacji jest osiedle Folwark Jankowice w Wielkopolsce.
Grupa Konkret pracuje nad projektem
Pod koniec października 2022 roku Grupa Konkret kupiła za ponad 6 milionów złotych pomieszczenia w budynku przy ul. Dworcowej 63 w Bydgoszczy. - Mamy wizję na przyszłość budynku przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. Chcemy, aby bydgoski gmach zachował swój piękny, historyczny charakter i stał się kolejną perełką w naszym portfolio, obok City Park Poznań i Twierdzy Modlin. Następne 2 lata będą dla nas czasem pracy nad koncepcją i samym projektem, ale na pewno wstępną wizję przedstawimy trochę wcześniej - mówiła nam pod koniec października 2022 roku Paulina Prusiecka z Grupy Konkret.
Gdy w lutym 2024 roku pytaliśmy inwestora o plany, usłyszeliśmy, że prace nad projektem zagospodarowania Dworcowej 63 trwają i nie można żadnych szczegółów.
Po 9 miesiącach ponownie zwróciliśmy się do poznańskiej firmy z pytaniem o przyszłość budynku, w którym mieści się obecnie Centrum Medyczne „Nad Brdą”.
"Ostatnie miesiące poświęciliśmy projektowi Folwark Jankowice z bardzo wymagającą rewitalizacją zabytkowego spichlerza. Realizacja ta stała się priorytetem z uwagi na konieczność pilnej rekonstrukcji budynku historycznego, którego stan techniczny wymagał natychmiastowej reakcji" - wyjaśnia na początku listopada 2024 roku Grupa Konkret.
"Zapewniamy, że prace nad projektem zagospodarowania budynku przy ul. Dworcowej 63 w Bydgoszczy nieustannie trwają. Konieczne jest jednak doprecyzowanie kilku kwestii formalnych, aby w nadchodzącym roku móc podzielić się z Państwem wiążącą koncepcją. Praca z tkanką historyczną to nasza specjalność, a ogromny szacunek do rewitalizacji i potrzeba ratowania zabytku niejednokrotnie zmieniała nasze myślenie strategiczne" - dodają przedstawiciele poznańskiego dewelopera.
Budynek przy ul. Dworcowej 63 w Bydgoszczy ma bogatą historię
W budynku przy Dworcowej 63 działa obecnie Centrum Medyczne „Nad Brdą”, które jest współwłaścicielem obiektu. Gmach wybudowano w latach 1886-1888 według projektu architekta Martina Gropiusa. Ma trzy kondygnacje i dwa poddasza, stanowi bryłę zamkniętą z trzema dziedzińcami wewnętrznymi. Obiekt wzniesiono na potrzeby okręgowej dyrekcji kolei w Bydgoszczy. Po powrocie Bydgoszczy do Polski, miasto przestało być siedzibą dyrekcji kolei. W budynku ulokowano wówczas biuro rozrachunków PKP, była tam też kolejowa przychodnia lekarska. Podobnie było w czasach PRL-u. Gdy PKP opuściły budynek, jego część trafiła w ręce prywatnej przychodni oraz Urzędu Wojewódzkiego. Przychodnia skorzystała z prawa pierwokupu i stała się współwłaścicielem gmachu. W 2013 roku Urząd Miasta Bydgoszczy wykupił pozostałą część budynku. Miała ona zostać przekazana w formie darowizny Collegium Medicum UMK, które chciało otworzyć tam wydział stomatologii. Te zamierzenia nie doszły do skutku i w 2018 roku nieruchomość wróciła do miasta.
Użytkowanie zabytkowego budynku proponowano między innymi Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwu Sprawiedliwości, Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, Archiwum Państwowemu, Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Urzędowi Wojewódzkiemu. 30 marca 2022 roku bydgoscy radni zgodzili się na sprzedaż lokali użytkowych w budynku. Przetarg ogłoszono w czerwcu, a rozstrzygnięcie miało nastąpić 3 sierpnia. Cena wywoławcza wynosiła wtedy 9 milionów 570 tysięcy złotych. Chętnych nie było. Drugi przetarg rozstrzygnięto 27 października. Lokale przy Dworcowej 63 kupiła Grupa Konkret. Cena wywoławcza w drugim przetargu wynosiła 8 milionów 613 tysięcy złotych, ale została zastosowana 20-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. Ostateczna cena wyniosła 6 milionów 969 tysięcy 744 złotych.
Przy Dworcowej 63 mogli studiować studenci stomatologii
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (30 października 2024) radny Jan Szopiński przypomniał, że w 2012 roku rada Collegium Medicum UMK podjęła uchwałę o uruchomieniu w Bydgoszczy kierunku stomatologicznego. (Ostatecznie udało się to w 2024 roku - red.). Wspomniał, że wtedy zamierzano przekazać budynek przy ulicy Dworcowej właśnie na rzecz CM. Aktualnie uczelnia poszukuje lokalizacji na prowadzenie zajęć praktycznych na III roku studiów na nowym kierunku lekarsko-dentystycznym. CM otrzymało od miasta budynek przy ul. Przemysłowej, ale koszty jego adaptacji przekraczają możliwości finansowe uczelni. Prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum UMK, poinformował radnych, że rozważane jest wybudowanie nowego obiektu przy szpitalu Biziela.
