Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym muzeum fotografia żyje i jest blisko ludzi [wygraj podwójne zaproszenie]

Justyna Tota
Justyna Tota
Trzy lata temu w listopadzie bydgoskie Muzeum Fotografii przy WSG obchodziło okrągły jubileusz swego istnienia
Trzy lata temu w listopadzie bydgoskie Muzeum Fotografii przy WSG obchodziło okrągły jubileusz swego istnienia Archiwum Tomasz Czachorowski
W sobotę kolejna wycieczka z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Dla Czytelników „Expressu” mamy podwójne zaproszenie do Muzeum Fotografii, po którym oprowadzi Marek Noniewicz. Uwaga, wejściówki przyznaliśmy już za poprawną odpowiedź. W przyszłym tygodniu będzie można wygrać wycieczkę z przewodnikiem do Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Dziewiętnastowieczni bydgoscy kupcy, którzy przy obecnej ul. Królowej Jadwigi 14 prowadzili firmę spedycyjną w postaci wozowni, zapewne nie przypuszczali, że w XXI w. powstanie tu Muzeum Fotografii, choć w pobliżu (przy ul. Garbary 3) od 1925 roku działała Fabryka Płyt Fotograficznych ALFA.

- Można powiedzieć, że to był przypadek nieprzypadkowy - uśmiecha się Kinga Puchowska, koordynatorka Szlaku TeH2O i przyznaje, że bydgoskie Muzeum Fotografii jest wyjątkowe nie tylko ze względu na zabytkową siedzibę.

- Muzeum Fotografii jest obiektem wciąż żywym, w którym ciągle „dzieje się”, a to za sprawą bogatej oferty szeroko pojętych warsztatów nie tylko z zakresu fotografii tradycyjnej, ale również szlachetnych technik fotograficznych jak chociażby ambrotypii czy cyjanotypii, które odchodzą już w zapomnienie. Tymczasem muzeum regularnie organizuje tego typu spotkania. Zdradzę, że na wrześniowy Festiwal TehoFest Muzeum Fotografii też przygotowuje ciekawe spotkanie - mówi Kinga Puchowska.

Co ważne, w bydgoskim muzeum historia i tradycja klasycznej fotografii współistnieje z nowoczesną jej odsłoną artystyczną i techniką. W bogatym zbiorze ponad 4000 eksponatów zobaczyć można, m.in. aparaty z różnych okresów rozwoju fotografii, począwszy od oryginalnego drewnianego aparatu studyjnego z końca XIX w. Są też pamiątki z bydgoskiego Fotonu, które latami gromadził jego pracownik - Ryszard Chodyna. Co więcej, fotografii w muzeum można nauczyć się - działa tu muzealna ciemnia, a od 7 lat edukuje Bydgoska Akademia Fotografii (od października IX edycja, trwają zapisy), w której doświadczeniem dzielą się praktycy i artyści.

Miłośnicy motoryzacji po raz kolejny spotkali się pod Artego Areną w Bydgoszczy. Impreza przeznaczona jest dla posiadaczy pojazdów wyprodukowanych przed 1986 rokiem (chociaż młodsze mogą wziąć udział w wydarzeniu za zgodą organizatorów). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 6. Bydgoskiej Nocy Klasyków.INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (03.08.2017)

Bydgoskie Klasyki Nocą [ZDJĘCIA]

- Muzeum Fotografii to jednak nie tylko miejsce, gdzie fotografię poznajemy od kuchni, możemy też przyjrzeć się jej w wydaniu najlepszych autorów, uczestnicząc w wernisażach wystaw. Obecnie prezentowana jest wystawa „Miasto - Ludzie - H2O”, która wpisuje się projekt „Miasto - Ludzie - Muzeum”, obejmujący 20 muzeów w całym województwie kujawsko-pomorskim. Do końca wakacji można zwiedzać muzealne wystawy i przy okazji zbierać pieczątki, by wziąć udział w konkursie. Nagrody uczestnikom tej turystycznej zabawy będą wręczane w Bydgoszczy podczas TehoFestu - dodaje Kinga Puchowska.

Tymczasem w sobotę po Muzeum Fotografii wycieczkowiczów oprowadzi kustosz Marek Noniewicz, który ciekawie opowie zarówno o historii powstania muzeum, jak i niezwykłych eksponatach oraz wystawach. Można zatem liczyć na podróż w czasie z dużą dawką wiedzy. Aparat fotograficzny można wziąć ze sobą nie tylko po to, by zrobić zdjęcia z wycieczki, ale także, by poradzić się. Marek Noniewicz to przecież artysta fotograf, pedagog, bloger. Zainteresowanym z pewnością udzieli cennych wskazówek.

Trwa 15. edycja konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT”. Koordynatorem etapu regionalnego jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września.Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku 2017. Aplikacja konkursowa, gdzie można zgłaszać produkty znajduje się tutajCertyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało wcześniej jedenaście produktów z województwa kujawsko-pomorskiego. Na tej liście są miejsca z Bydgoszczy. Zobaczcie cały wykaz.

Miejsca najbardziej przyjazne turystom. Na liście Bydgoszcz

Przypominamy, że w sobotniej wycieczce z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” uczestniczyć mogą tylko osoby, którym uda się wygrać wejściówkę w konkursach ogłoszonych w lokalnych mediach. Dla Czytelników „Expressu” jest podwójne zaproszenie. Należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie: W którym roku powstało Muzeum Fotografii przy WSG w Bydgoszczy? Na odpowiedzi mailem czekamy dziś pod: [email protected]. Zwycięzcy podamy godzinę zbiórki.

Bydgoszcz dawniej i dziś [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!