Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej muszli już od dawna nie szumi muzyka... Czy są szanse na jej remont? [SONDA]

Redakcja
Muszla koncertowa w parku im. Wincentego Witosa jest zamknięta. Od lat nie odbywają się już tam koncerty i festyny. Co dalej z tym obiektem?
Muszla koncertowa w parku im. Wincentego Witosa jest zamknięta. Od lat nie odbywają się już tam koncerty i festyny. Co dalej z tym obiektem? Filip Kowalkowski
W muszli koncertowej w parku im. Wincentego Witosa od kilku lat nic się nie dzieje. Obiekt jest zdewastowany. Czy są szanse na jego remont?

[break]
Muszla koncertowa została wybudowana pod koniec lat 50. minionego wieku. W połowie lat 90. przeszła generalny remont, a jej gospodarzem został Miejski Ośrodek Kultury. Odbywały się tam koncerty, festyny, festiwale (między innymi Muszla Fest). Festiwal przeprowadził się w 2013 roku do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, bo muszla, ze względu na fatalny stan techniczny, nie spełniała już warunków do organizowania tej imprezy.

Od 2014 roku obiektem zarządza Administracja Domów Miejskich. Budynek został zamknięty, straszą popękane ściany i stropy. - Została zabezpieczona, aby nie wchodziły tam osoby postronne. Jest chroniona elektronicznie, na bieżąco kontrolowana i konserwowana. Koszty trzymania całego budynku, czyli opłaty za energię elektryczną, sprzątanie, przeglądy i konserwację wynoszą około 1300 złotych miesięcznie - informuje rzeczniczka ADM, Magdalena Marszałek.

Remontować czy burzyć?

Obecnie żadna instytucja kulturalna nie jest zainteresowana organizowaniem tam jakichkolwiek imprez. Według szacunkowych ocen ADM, koszt rozbiórki wyniósłby około 55 tysięcy złotych, natomiast modernizacja to minimum 80 tysięcy złotych. Jednak kosztorys remontu nie obejmuje, między innymi, przeprowadzenia robót związanych z usunięciem przyczyny osiadania budynku ani też naprawy widowni, czy naprawy dachu.

PRZECZYTAJ:Wrócimy do parku? [DZIELNICOWYM OKIEM]

Problem bowiem w tym, że budynek posadowiony jest na gruntach iłowych, stąd na ścianach liczne pęknięcia i rysy. - Z uwagi na to specyficzne podłoże, bardziej zasadne może okazać się rozebranie i postawienie muszli od nowa, na odpowiednio przygotowanych fundamentach - tłumaczy Magdalena Marszałek.

Park do rewitalizacji?

Według szacunkowych kosztów, na remont muszli i rewitalizację całego parku Witosa trzeba by wydać w sumie około 9 milionów złotych. Pieniądze miasto planowało pozyskać z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Okazało się jednak, że koszty rewitalizacji parku byłyby znacznie wyższe niż unijne dofinansowanie. A w budżecie miasta brakuje funduszy na dołożenie do tej inwestycji.

Rozważane jest więc sfinansowanie rewitalizacji parku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego lub Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale nie są jeszcze określone kryteria aplikowania o te fundusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty