Szpital (a konkretnie dyrektor dr Jacek Kryś) podpisał umowę na budowę obiektu z cenionymi firmami: Erbud S.A. - Liderem konsorcjum z Warszawy i Przedsiębiorstwem Wielobranżowym "Ebud" Przemysłówka sp. z o.o. - Partnerem konsorcjum z Bydgoszczy.
Powstanie zupełnie nowy budynek
Obiekt powstanie w formule „zaprojektuj - wybuduj - wyposaż” w zakresie zadania inwestycyjnego pn.: „Poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach tworzonego Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy”.
Szpital przeznaczy na inwestycję kwotę 198 635 809,00 zł brutto, którą w ramach dofinansowania otrzymał z Ministerstwa Zdrowia. Termin zakończenia inwestycji z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowany jest na koniec 2027 roku (wstępnie 31 października).
W oparciu o podpisaną umową powstanie nowy budynek szpitalny, w którym znajdować się będą kliniki pediatryczne rozproszone obecnie w kilku budynkach szpitala. Ulokowane zostaną w nim poradnie specjalistyczne dla dzieci z niezbędną częścią dydaktyczną związaną z kształceniem kadr medycznych, obszarem izby przyjęć, rejestracji, diagnostyki, ambulatorium pediatrycznym, Kliniki Medycyny Ratunkowej, blokiem operacyjnym, gabinetami zabiegowymi, pomieszczeniami działalności pomocniczej (obsługi technicznej), pomieszczeniami gospodarczymi związanymi z obsługą (szatnie, poczekalnie, ochrona, zaplecze utrzymania czystości i higieny, toaletami ogólnodostępnymi, przechowalniami itp.), częścią administracyjną, techniczną, magazynową i socjalną oraz gastronomiczną.
Na koniec pełne wyposażenie
Inwestycja obejmie również przebudowę istniejących dróg dojazdowych, budowę nowych, w tym dróg pożarowych, chodników, miejsc postojowych oraz infrastruktury technicznej i zagospodarowanie terenów zielonych.
Po zakończeniu budowy do końca 2027 r. (przetarg w 2026) planowane jest wyposażenie nowych pomieszczeń w nowoczesny sprzęt medyczny (m.in. tomograf komputerowy, aparat RTG stacjonarny oraz rezonans magnetyczny, aparaty USG, systemy monitorowania funkcji życiowych), który umożliwi zastosowanie nowoczesnych technologii i obniżenie kosztów diagnostyki oraz skróci czas realizacji świadczeń medycznych i podniesie komfort leczenia małych pacjentów.
Jak informują władze szpitala, poprawa warunków udzielania świadczeń medycznych pacjentom pediatrycznym przełoży się bezpośrednio na obniżenie ryzyka wystąpienia zakażeń szpitalnych, poprawę warunków sanitarno-epidemiologicznych, w jakich udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej pacjentom pediatrycznym, dostosowanie infrastruktury szpitala do realizacji świadczeń medycznych i zabiegowych w trybie tzw. "jednego dnia”, a także zapewnienie dostępności architektonicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
