Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Młynach powstaje bydgoski hub! Nim otworzą jego siedzibę, zrodzą go żywe dyskusje. Pierwsza już 27 kwietnia!

Justyna Tota
Justyna Tota
Z tarasów Młynów można podziwiać Wyspę Młyńską, a już w środę (27.04.2022 r.) mieszkańcy mogą podyskutować o teraźniejszości i przyszłości wyspy. Początek o godz. 18, wstęp wolny. Zapraszają Młyny Rothera oraz Maciej Bakalarczyk – Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia
Z tarasów Młynów można podziwiać Wyspę Młyńską, a już w środę (27.04.2022 r.) mieszkańcy mogą podyskutować o teraźniejszości i przyszłości wyspy. Początek o godz. 18, wstęp wolny. Zapraszają Młyny Rothera oraz Maciej Bakalarczyk – Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Arkadiusz Wojtasiewicz, archiwum
Spichrz Zbożowy w Młynach Rothera, a wraz z nim hub kreatywny zostanie udostępniony we wrześniu 2022. Jednak już w kwietniu Młyny zapraszają na pierwsze cykliczne spotkania. Mieszkańcy i miłośnicy Bydgoszczy 27 kwietnia w godz. 18-20 mogą spotkać się z ekspertami i podyskutować na temat przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Wyspy Młyńskiej. Wstęp wolny - bez zapisów.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Hub (wymawiamy: hab) kreatywny w Bydgoszczy będzie mieć swoją siedzibę w Spichrzu Zbożowy Młynów Rothera.

Bydgoski hub kreatywny. Czemu ma służyć?

Ma to być przestrzeń wspierania talentów, ale także integracji poprzez pośredniczenie w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi czy biznesem. Tak będzie się nawiązywać współpraca między kreatywnymi ludźmi i różnego rodzaju organizacjami.

- W naszej społeczności drzemie potencjał i pasja, czas je ożywić. Wierzę, że wspólna przestrzeń i marzenia o zmianie dadzą impuls do kreowania, tworzenia i wprowadzania kreatywnych rozwiązań. Marzę o miejscu, gdzie realizują się międzypokoleniowe inicjatywy, gdzie słuchamy się i dialogujemy - wyjaśnia Dagmara Gortych, główna specjalistka ds. programowych Park Kultury, która pracuje nad stworzeniem bydgoskiego hubu kreatywnego.

Co więcej, hub ma być nie tylko miejscem, gdzie rodzą się ciekawe pomysły i nawiązują się współprace, by kreatywne idee móc wdrożyć, ale także ma być to przestrzeń podnoszenia kompetencji w ramach, np. szkoleń czy warsztatów.

- Do dyspozycji branży kreatywnej udostępnione zostaną sale przystosowane do organizacji mniejszych i większych spotkań oraz coworking, czyli wspólna, otwarta przestrzeń do pracy - zapowiada Park Kultury w Bydgoszczy.

W takiej formule bydgoski hub zacznie funkcjonować od września, bo wówczas w Młynach Rothera będzie wielkie otwarcie Spichrza Zbożowego.

Polecamy także

Nie czekając jednak do jesieni, Młyny już teraz - w nadchodzącym tygodniu! - zapraszają mieszkańców na pierwsze spotkania, zgodne z ideą hubu, w ramach dwóch cyklów, którymi będą: Rozmowy o sercu miasta i Rozmowy o kulturze.

Porozmawiajmy o Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - jej roli kiedyś, dziś i w przyszłości

Spotkania z cyklu Rozmowy o sercu miasta współorganizować będzie Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Pod hasłem „serce miasta” kryje się Wyspa Młyńska, która od stuleci pełni ważną rolę - jak przypominają Młyny - najpierw była tu mennica (swego czasu jedyna czynna w całej Koronie Polskiej), później stała się ośrodkiem miejskiego przemysłu młynarskiego, a dziś jest naszą turystyczną perełką, miejscem wypoczynku, ale i wydarzeń kulturalnych, m.in. za sprawą siedzib oddziałów MOB.

Już w środę (27.04.) o godz. 18 mieszkańcy, ale także miłośnicy Bydgoszczy oraz działacze miejscy mogą wziąć udział w pierwszym spotkaniu na temat przemian Wyspy Młyńskiej. Gośćmi spotkania będą: Dawid Urbański - historyk i przewodnik po Bydgoszczy oraz Bartosz Kamiński - bydgoski architekt, członek Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. To będzie świetna okazja, by dowiedzieć się, a następnie zadać pytania i podyskutować o tym: jaka wyspa kiedyś była, komu służyła, co skrywała, a jaka jest obecna rola i znaczenie Wyspy Młyńskiej? Jaka powinna być w przyszłości? Spotkanie poprowadzą Maciej Bakalarczyk oraz Dagmara Gortych. Wstęp jest wolny, bez zapisów.

O polsko-ukraińskiej integracji w bydgoskiej kulturze

Dzień później, w czwartek (28.04.) zainaugurowany zostanie drugi z cyklów Rozmów o kulturze - na pierwszym spotkaniu przedstawiciele bydgoskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych będą mieć okazję przedyskutować temat bardzo na czasie, a mianowicie „Ukraińsko-polskie działania kulturalne”. Głos w dyskusji zabiorą zaproszone artystki i animatorki z Ukrainy, przebywające w Bydgoszczy, które wskażą najważniejsze potrzeby i wyzwania. Podczas spotkania obecny będzie Michał Tabaczyński - opiekun rezydencji w MCK i przedstawiciele TPB. Zapisy na mlynyrothera.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo