[break]
Z końcem ubiegłego roku rozpoczęła się przebudowa części nabrzeża toru regatowego oraz prace związane z jego poszerzaniem w okolicy mety.
- Nowe rozwiązania sprzyjać będą tłumieniu fal, wywoływanych przez jednostki pływające - wyjaśnia Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Rozebrano już część starych umocnień. Nowe będą przesunięte, tworząc poszerzenie toru na wysokości mety o kilka metrów. Wraz z nowym nabrzeżem, wykonana zostanie dodatkowa infrastruktura, gwarantująca dobre warunki rozgrywania zawodów.
Zagospodarowany zostanie także teren przylegający do nabrzeża. Powstaną tam, między innymi, plac manewrowy oraz droga dojazdowa. Na nabrzeżu mają zostać zbudowane schody, a teren zostanie ogrodzony. Ta inwestycja zakończyć się ma do czerwca. Koszt wymienionych prac wyniesie 224 tysiące złotych.
PRZECZYTAJ:Sielanka w Brdyujściu
- W ramach bydgoskiego budżetu obywatelskiego zakupione zostaną w tym roku rowery wodne, które będą udostępniane mieszkańcom - dodaje Agnieszka Przybył. - Wstępnie zakłada się, że będą one cumować w przystani jachtowej Klubu Sportów Wodnych Bydgoszcz Brdyujście PTTK.
Odnowiono także wieżę
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zakończono przebudowę wieży sędziowskiej. Dzięki zmianie sposobu użytkowania obiektu poprawiło się jego funkcjonowanie. Poza tym, wieża spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej. Część gastronomiczna została przeniesiona na parter, a biura, sale sędziowskie i sekretariat zawodów zlokalizowano na pierwszym piętrze.
W ostatnich latach na torze regatowym zrealizowano też kilka innych inwestycji oraz zakupów. Zmodernizowano, między innymi, system startowy oraz zakupiono nową maszynę startową na 200 metrów oraz zamontowano nowe pomosty pływające. Wymieniono na nowy cały system olinowania „Albano”, dokupiono też silniki do jednostek pływających.
Ponadto w Brdyujściu, dzięki współpracy z RZGW Gdańsk, wyremontowano zabytkową śluzę z 1879 roku, łączącą Tor Regatowy z Wisłą. Inwestycja ta kosztowała 6 mln zł. Dzięki remontowi pawilon maszynowni po lewej stronie śluzy pełni teraz funkcje dydaktyczno-ekspozycyjne.
- Niezmiennie tereny nad torem regatowym mają pełnić funkcje sportowo-rekreacyjną, zgodnie z opracowaną w poprzednich latach koncepcją - podkreśla Agnieszka Przybył. - Zakłada ona, między innymi, tworzenie miejsc wypoczynku, biwakowania, możliwość utworzenia wypożyczalni sprzętu wodnego, parkingu.
Marina w Brdyujściu?
W miejskim „Planie rewitalizacji Bydgoskiego Węzła Wodnego” uwzględniona została możliwość wydłużenia toru o Port Drzewny w Łęgnowie. Zaplanowano również budowę mariny w sąsiedztwie starej śluzy Brdyujście . To zadania, które będą możliwe do realizacji po ogłoszeniu konkursów na dofinansowanie z unijnych funduszy, które zostaną przeznaczone na rewitalizację tego typu terenów.
Niestety, w projektach miasta nie przewidziano jednak zlokalizowania w pobliżu toru miejskiego kąpieliska.
- Woda tam stoi i, jak przypuszczam, może być brudna - mówi radny Rafał Piasecki, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Bydgoszczy. - W pobliżu są aż dwie oczyszczalnie ścieków. Poza tym Brdyujście nie jest mocno zaludnione, niewielu mieszkańców korzystałoby z takiej plaży. Idealnym miejscem zrobienia kąpieliska jest z kolei, moim zdaniem, Czyżkówko.
