MKTG SR - pasek na kartach artykułów

75 gości z Polski i innych państw przyjedzie do Bydgoszczy na wyjątkową konferencję o drogach wodnych

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Konferencja poświęcona drogom wodnym odbędzie się zaraz po festiwalu Ster na Bydgoszcz
Konferencja poświęcona drogom wodnym odbędzie się zaraz po festiwalu Ster na Bydgoszcz Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoszcz w czerwcu stanie się wodną stolicą Polski. Najpierw odbędzie się Ster na Bydgoszcz, a potem duży kongres World Canals Conference. Będą wystąpienia ekspertów, którzy opowiedzą o planach rozwoju dróg wodnych, a także turystyki i ekologii związanej z tymi zagadnieniami.

- Bydgoszcz to miasto dwóch rzek, Brdy i Wisły oraz Kanału Bydgoskiego - mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - To doskonałe miejsce, w którym odbędzie się Światowa Konferencja Kanałów (World Canals Conference), która cyklicznie, od bodaj 30 lat jest organizowana na całym świecie, na różnych kontynentach.

Wydarzenie odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca. Miasto wystąpiło z propozycją umiejscowienia tegorocznej edycji imprezy pod auspicjami organizacji Inland Waterways International, koordynującej kolejne odsłony konferencji. WCC mają zwracać uwagę, jak ważny jest zrównoważony rozwój dróg wodnych, ich wykorzystanie zarówno na cele przemysłowe, jak i rozrywkowe, turystyczne.

250 lat Kanału Bydgoskiego

Początkowo konferencja miała odbyć się w 2022 roku, ale termin ten okazał się nierealny w obliczu pandemii koronawirusa.

- Fakt, że konferencja odbędzie się u nas i to w tym właśnie roku, nie jest kwestią przypadku - zaznacza Krupa. - Przypada właśnie 250-lecie budowy Kanału Bydgoskiego. Jesteśmy również w trybie konsultacji społecznych, a wcześniej, po przedstawionej koncepcji zagospodarowania kanału odbyły się konsultacje między wydziałami Urzędu Miasta Bydgoszczy, później z radami osiedli i radą ds. estetyki. Wiemy, że ten temat jest mieszkańcom bardzo bliski.

- Woda jest bardzo istotnym elementem życia turystycznego Bydgoszczy, ale i strukturalnego, gospodarczego - podkreśla z kolei Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji i członek komitetu organizacyjnego WCC nad Brdą.

Jak podkreśla Woźniak, starano się połączyć część merytoryczną konferencji ze Sterem na Bydgoszcz, który odbędzie się również w czerwcu. Pierwszego dnia wydarzenia WCC będą miały miejsce w Teatrze Kameralnym, gdzie jest zaplanowana sesja plenarna, wystąpienia honorowych gości oraz prelekcje na temat między innymi ekologii. Drugi i trzeci dzień konferencji zostaną podzielone na trzy części, a centrum imprezy staną się wtedy Młyny Rothera.

Każdego dnia konferencji, już po zakończeniu wystąpień prelegentów goście będą zapraszani na wycieczki po Bydgoszczy: w okolice Kanału Bydgoskiego, wzdłuż Brdy i między innymi do Starego Fordonu, a także Dolinę Dolnej Wisły i Brdyujście. Jednym z punktów pobytu gości bęzie również uroczysta kolacja w pałacu w Ostromecku.

- Kanał Bydgoski jest naszym niesamowitym dziedzictwem. Mówimy o tym na konferencjach, na konsultacjach, które właśnie się zaczynają - mówi z kolei Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Nasze drogi wodne są połączone i spajają dorzecza Wisły i Odry. O Kanale Bydgoskim musimy mówić zarówno w ujęciu naukowym na konferencjach, konsultacjach i spacerach, ale też o jego historii i przyrodzie. To jeden z najstarszych kanałów w tej części Europy. A kiedy dodamy do tego zabytki, które możemy zobaczyć nie tylko nad jego starym odcinkiem, gdzie są jedne z najstarszych śluz, wykonane z cegły, ale również na nowym Kanale Bydgoskim, który nadal jest żeglowny, to dopełniamy całości. Uczestnicy konferencji zobaczą więc Bydgoszcz od tej najpiękniejszej, wodnej strony.

W Bydgoszczy o drogach wodnych, ekologii i turystyce

Na konferencji wystąpi około 75 osób, specjalistów, którzy poruszą też tematy związane z rolą dróg śródlądowych w obliczu kryzysów klimatycznych, podkreśla z kolei dr Dawid Szatten, prodziekan wydziału nauk geograficznych ds. kształcenia UKW w Bydgoszczy: - Tematyka poruszana przez naszych gości będzie bardzo szeroka - od planów rozwoju żeglugi śródlądowej w naszym kraju, przez wyzwania ekologiczne, rozwój turystyki i rekreacji i wiele innych.
- W program konferencji wypisana jest również wystawa tematyczna prac studentów wydziału sztuk projektowych Politechniki Bydgoskiej, ale jednocześnie zaproszonych gości. Tym razem do udziału w konferencji zaprosiliśmy Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, wydział wzornictwa, pracownię architektury okrętów - mówi prof. Dominika Muszyńska-Jeleszyńska z PB. - Na wystawie będzie można obejrzeć prace dyplomowe, ale i etapowe, semestralne, przygotowane pod okiem naszych projektantów. Prace będą skupione wokół tematu wody, prezentować będą lokalną tożsamość w zakresie projektowania architektury nadbrzeżnej i jednostek pływających.

Daria Kieraszewicz, właścicielka Biura Turystyki Visite.pl, która również jest członkinią komitetu organizacyjnego WCC w Bydgoszczy, podkreśla z kolei: - Woda jest nierozerwalnym elementem narracji historii Bydgoszczy. Jako przewodnicy codziennie opowiadamy tę historię turystom. Oni uwielbiają Bydgoszcz, a potrafią te walory naszego miasta docenić właśnie z perspektywy wody. I na wodzie faktycznie skupione będą wycieczki, które przygotowaliśmy.

W przyszłym roku WCC odbędzie się w Buffalo w USA, a w 2026 roku w chińskim Guilin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski