Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 100 lat od powstania 16. Pułku ułani symbolicznie powrócą do bydgoskich koszar na Błoniu

Justyna Tota
Justyna Tota
16. Pułk Ułanów Wielkopolskich wkroczył do Bydgoszczy 24 I 1920 r. i na osiedlu Błonie stacjonował do 1939 roku. Na zdjęciu ulica Mostowa
16. Pułk Ułanów Wielkopolskich wkroczył do Bydgoszczy 24 I 1920 r. i na osiedlu Błonie stacjonował do 1939 roku. Na zdjęciu ulica Mostowa Archiwum www.16puw.eu
W środę (29 maja) odsłonięcie pamiątkowej tablicy w dawnych koszarach przy ul. Szubińskiej 2 oraz uroczystości pod pomnikiem 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, zakończone pokazem kawaleryjskim. Wszystko to w 100. rocznicę utworzenia 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

29 maja 1919 roku Naczelny Dowódca wojsk wielkopolskich, generał Józef Dowbór-Muśnicki, rozkazem dziennym Nr 145 Dowództwa Głównego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim, nakazuje przystąpić do formowania 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich (późniejszego 16).

Bydgoszcz była miastem garnizonowym 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, o czym będzie przypominać tablica w miejscu dawnych ułańskich koszar (dziś siedziba JFTC NATO) przy ul. Szubińskiej 2. Pamiątkowa tablica, z inicjatywy Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, zostanie odsłonięta w środę (29 maja) o godzinie 12.00 w 100. rocznicę utworzenia 16. Pułku. Fundatorem tablicy jest prezydent Bydgoszczy.

Przed II wojną światową na terenie koszar postawiono pomnik poległych ułanów, który w 1939 roku zniszczyli Niemcy. W 2005 roku staraniem Koła Przyjaciół 16. Pułku obelisk zrekonstruowano, ale stanął już na skwerze przy ul. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich na bydgoskim Błoniu podobnie jak głaz z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy 16. Pułku, postawiony przez weteranów. I to tu, po odsłonięciu tablicy, przeniosą się środowe uroczystości.

Pod pomnikiem o godz. 12.45 rozpocznie się polowa msza św. Będzie apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

W uroczystości wezmą udział władze samorządowe, społeczności szkolne noszące imię 16. Pułku: z Bukowca, Bydgoszczy, Grupy i Trzebcza Szlacheckiego oraz potomkowie ułanów - także spoza naszego regionu i Wielkopolski.

- Wręczymy także odznaki pamiątkowe, które otrzymają: marszałek i wicemarszałek województwa, prezydent Bydgoszczy, Zespół Szkół nr 7 w Bydgoszczy, a także wnuk jednego z twórców pułku, hrabiego Mieczysława Kwileckiego - Michał Kwilecki - mówi nam Mirosław Krzemiński z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Na zakończenie uroczystości współcześni ułani na skwerze za pomnikiem (osiedle Błonie było kiedyś polem ćwiczeń ułańskich) zaprezentują bydgoszczanom pokaz kawaleryjski władania bronią białą: lancami i szablami.

Jest szansa, że pamięć o ułanach przetrwa nie tylko dzięki pamiątkowym tablicom i pomnikom, ale także poprzez kultywowanie ułańskich tradycji i noszenie munduru. Jak zdradził nam Mirosław Krzemiński z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, w Gródku - gdzie Koło ma swą bazę - nie brakuje młodych zainteresowanych historią i szkoleniem się na współczesnych ułanów.

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty