Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość w ósmą rocznicę śmierci bydgoskiego artysty. Spółdzielnia uhonoruje swojego wieloletniego mieszkańca

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
By upamiętnić bydgoszczanina, spółdzielnia zdecydowała zorganizować uroczystość, podczas której zostanie odsłoniona pamiątkowa tablica.
By upamiętnić bydgoszczanina, spółdzielnia zdecydowała zorganizować uroczystość, podczas której zostanie odsłoniona pamiątkowa tablica. Dariusz Bloch
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Jedność" w Bydgoszczy zaprasza na odsłonięcie tablicy pamiątkowej bydgoskiego malarza Jerzego Puciaty, wieloletniego członka spółdzielni. Uroczystość odbędzie się 28 czerwca o godz. 10 przy ul. B. Śliwińskiego 18. Tego samego dnia odbędzie się wystawa obrazów artysty.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

- Jerzy Puciata był malarzem uznanym nie tylko w Bydgoszczy, ale też w Polsce i na świecie. To dla nas szczególna postać - jedna z największych osobowości kultury naszej spółdzielni. Był ponadto wieloletnim członkiem "Jedności" i mieszkańcem - opowiada Anna Tarbicka, wiceprezes RSM "Jedność".

By upamiętnić bydgoszczanina, spółdzielnia zdecydowała zorganizować uroczystość, podczas której zostanie odsłoniona pamiątkowa tablica. Wydarzenie odbędzie się w 8. rocznicę śmierci Puciaty, tj. 28 czerwca. Tablica pojawi się przy ul. B. Śliwińskiego 18, gdzie artysta mieszkał od 1972 roku, aż do swojej śmierci w 2014 r. Ciekawostką jest, że w tym samym bloku, na 11 piętrze, znajdowała się jego pracownia, którą wynajmował od spółdzielni. Dziś pomieszczenie stoi puste.

Także 28 czerwca, o godz. 16 w świetlicy w siedzibie RSM "Jedność" (ul. 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6) odbędzie się wystawa prac artysty, na której obejrzymy około 20 obrazów z całego okresu jego twórczości.

Jerzy Puciata urodził się 28 października 1933 roku w Wilnie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1958 roku. Kształcił się w pracowniach Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. W 1959 roku zamieszkał w Bydgoszczy. Był malarzem, społecznikiem, animatorem życia kulturalnego. Zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, grafiką użytkową i wystawiennictwem. Pod koniec lat 60. ub. wieku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 1980 roku objął funkcję prezesa, którą pełnił do 1989 r. Aktywnie uczestniczył w ruchu opozycyjnym, artystycznym i społecznym. Swoje prace prezentował na ok. 200 wystawach w kraju i za granicą.
Został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Złotą Odznaką ZPAP. Był także laureatem nagrody artystycznej Prezydenta Bydgoszczy oraz kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury. Zmarł w 2014 roku w wieku 81 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo