Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

- Jerzy Puciata był malarzem uznanym nie tylko w Bydgoszczy, ale też w Polsce i na świecie. To dla nas szczególna postać - jedna z największych osobowości kultury naszej spółdzielni. Był ponadto wieloletnim członkiem "Jedności" i mieszkańcem - opowiada Anna Tarbicka, wiceprezes RSM "Jedność".
By upamiętnić bydgoszczanina, spółdzielnia zdecydowała zorganizować uroczystość, podczas której zostanie odsłoniona pamiątkowa tablica. Wydarzenie odbędzie się w 8. rocznicę śmierci Puciaty, tj. 28 czerwca. Tablica pojawi się przy ul. B. Śliwińskiego 18, gdzie artysta mieszkał od 1972 roku, aż do swojej śmierci w 2014 r. Ciekawostką jest, że w tym samym bloku, na 11 piętrze, znajdowała się jego pracownia, którą wynajmował od spółdzielni. Dziś pomieszczenie stoi puste.
Także 28 czerwca, o godz. 16 w świetlicy w siedzibie RSM "Jedność" (ul. 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6) odbędzie się wystawa prac artysty, na której obejrzymy około 20 obrazów z całego okresu jego twórczości.
Jerzy Puciata urodził się 28 października 1933 roku w Wilnie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1958 roku. Kształcił się w pracowniach Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. W 1959 roku zamieszkał w Bydgoszczy. Był malarzem, społecznikiem, animatorem życia kulturalnego. Zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, grafiką użytkową i wystawiennictwem. Pod koniec lat 60. ub. wieku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 1980 roku objął funkcję prezesa, którą pełnił do 1989 r. Aktywnie uczestniczył w ruchu opozycyjnym, artystycznym i społecznym. Swoje prace prezentował na ok. 200 wystawach w kraju i za granicą.
Został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Złotą Odznaką ZPAP. Był także laureatem nagrody artystycznej Prezydenta Bydgoszczy oraz kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury. Zmarł w 2014 roku w wieku 81 lat.