W zeszłym roku uczestnicy warsztatów stworzyli stacje w Ogrodzie Różańcowym w Łabiszynie. Obecnie trwają prace nad mozaiką ceramiczną z elementami płaskorzeźby, która będzie widniała na całej wewnętrznej ścianie wyremontowanego już budynku Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.
[break]
Ozdoby z Indii
- „Drzewo Życia” będzie rajską kompozycją ptaków, lampionów i zielonych liści. Rzeźby będą miały otwory, które będą inkrustowane, wypełniane kolorowym szkłem. Mozaika ma zachwycać swoim światłem. Promienie słoneczne będą odbijały się od „Drzewa Życia”, które będzie bogate nie tylko w elementy ozdobnego szkła, ale także luster. Ozdoby sprowadzam specjalnie z Indii - mówi Adriana Witucka, artysta plastyk ceramik.
- Mozaika wymaga dużo pracy i cierpliwości. Najpierw tworzone są szablony, na podstawie których lepi się płaskorzeźby z gliny. Następny etap to suszenie i wypalanie w piecu, a dopiero na końcu ozdabianie szkłem.
Lampiony na koniec
Taka kompozycja jest niezwykle rzadka. Różnego rodzaju ptaki, które będą widniały w koronie drzewa, tworzone są wedle uznania osób uczestniczących w warsztatach. Ważne jest jednak zachowanie wcześniej ustalonej kompozycji. Wypukłe lampiony, które będą znajdywały się niżej drzewa, zamontowane zostaną dopiero pod koniec pracy.
Wtedy będzie wiadomo, jakie mają być konkretnie, by pasowały do całości. Oddanie płaskorzeźby przewidziane jest na rok 2016, jednak organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że większość figur zostanie wykonana jeszcze w tym roku. - Niestety naszym największym zmartwieniem są finanse. Cały czas brakuje nam funduszy, by sprawnie wykonać pracę. Szukamy sponsorów i czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego w sprawie dofinansowania - opowiada Adriana Witucka.
Na warsztaty zostało zaproszonych 11 pań, które w większości są związane ze światem artystycznym i nie pierwszy raz mają do czynienie z tego typu przedsięwzięciem.