Kochają to, co robią, nic więc dziwnego, że swą działalność rozpoczęli akurat w walentynki. 14 lutego 1996 roku w WOKiS powstała pracownia ceramiki artystycznej.
<!** Image 2 align=none alt="Image 189713" sub="Zajęcia w pracowni ceramiki artystycznej Fot.: WOKIS">- Kiedy otwierałam Pracownię Ceramiki Artystycznej sztuka lepienia z gliny była niemal zapomniana, a w szkołach i przedszkolach nikt nawet nie marzył o tym, żeby dzieci mogły tworzyć gliniane cudeńka. Do dziś, dzięki naszym działaniom, w województwie powstało sporo pracowni ceramicznych, wiele domów kultury zakupiło piece i prowadzi zajęcia w tej dziedzinie, i trudno sobie wyobrazić przedszkole czy szkołę podstawową, gdzie dzieci chociaż raz nie uczestniczyły w zajęciach ceramicznych - wspomina Adriana Witucka, pomysłodawczyni pracowni.
Wszystko zaczęło się siedemnaście lat temu w Łabiszynie, gdzie artystka spotkała się z Elżbietą Czerską, nieżyjąca już dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. W trakcie spotkania Adriana Witucka zwierzyła się jej, że chciałaby stworzyć pracownię, w której mogłaby uczyć dzieci, jak tworzyć prace z gliny. Dostała zgodę i niedługo później w wyremontowanym budynku przy ul. Toruńskiej zaczęła działać pracownia ceramiki artystycznej.
<!** reklama>W trakcie obchodów szesnastej rocznicy działalności pracowni artystka wpadła na pomysł zorganizowania wystawy, która podsumowałaby dotychczasowe starania jej członków. Zaprosiła w tym celu absolwentów wszystkich kursów, szkoleń i warsztatów, które organizowała od 1996 roku i w ten sposób udało jej się zgromadzić łącznie prace przeszło dwustu osób. Wśród nich znalazły się nie tylko wykonane z gliny rzeźby i płaskorzeźby, ale też batiki, czyli prace powstałe na skutek nałożenia warstwy wosku na tkaninę i namoczeniu jej w farbie.
- Na wystawie zobaczyć można wszelkie formy ceramiczne, których uczyłam w pracowni: od prostych naczyń, przez rozmaite figurki i lampiony, na formach wieloelementowych kończąc - mówi Adriana Witucka. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się zarówno prace wykonane przez dzieci w ramach zabawy, bardziej dojrzałe kompozycje początkujących uczestników warsztatów, jak i dzieła wykonane przez artystów, działających dziś we własnych pracowniach. Wielką wystawę ceramiki i batiku oglądać można w oranżerii Pałacu w Lubostroniu. Prace będą wystawiane do 6 czerwca.