Od stycznia niemal co miesiąc w Bydgoszczy odbywają się wydarzenia, którymi obchodzona jest przypadająca w tym roku 90. rocznica urodzin najbardziej bydgoskiego w Polsce pisarza Jerzego Sulimy-Kamińskiego, autora m.in. kultowej dla każdego bydgoszczanina trylogii „Most Królowej Jadwigi”. W połowie września odbędzie się uroczyste podsumowanie tychże obchodów, na które każdy zainteresowany może czuć się zaproszony.
- Obchody urodzinowe oraz ich podsumowanie są przede wszystkim dla bydgoszczan i po to, by pamięć o ojcu, jak i o innych typowo bydgoskich twórcach cały czas była żywa. Myślę, że dzięki takim wydarzeniom ta pamięć jest utrwalana – mówi Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka pisarza, która zawsze podkreśla, że bardzo chce trafić z bydgoską literaturą także do młodzieży, stąd m.in. audiobook „Mostu Królowej Jadwigi” i inne interaktywne działania.
Datę podsumowania obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego bardzo łatwo zapamiętać – 16 września o 16.00. Uroczystość nie przez przypadek odbędzie się w Sali Kameralnej Opery Nova, gdzie znajduje się bydgoska alegoria Jerzego Sulimy-Kamińskiego oraz wielu innych znanych bydgoszczan. Sama zaś uroczystość rozpocznie bardzo efektownie, bo od pokazu laserowego.
- Pokaz będzie nawiązaniem nie tylko do „Mostu Królowej Jadwigi”, ale i po prostu do Bydgoszczy, która w książkach mojego ojca była opisywana. Myślę, że będzie to bardzo fajne widowisko - powiedziała nam Elżbieta Kamińska-Zielińska, której grafiki (również te nieopublikowane we wznowionym wydaniu trylogii) stanowią bazę pokazu, nad którym zaczęto pracować już w październiku ubiegłego roku. Natomiast po pokazie wystąpi młoda osoba, recytująca w gwarze bydgoskiej „Pawła i Gawła”.
Podczas uroczystości, którą poprowadzi Urszula Guźlecka, nie zabraknie honorowych gości, wśród których będą Zdzisław Pruss, Stefan Pastuszewski oraz Ewa Dąbska, opowiadający o swej znajomości z Jerzym Sulimą-Kamińskim.
Głównym punktem podsumowania 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego będzie wręczenie po raz pierwszy statuetek Jerzyków.
- W tym roku obchody urodzinowe ojca organizuję po raz piąty. Jerzyki to takie moje podziękowanie w stronę osób, które przez wszystkie te lata wspierały mnie w tej inicjatywie słowem, czynem, a nawet udzielały wsparcia finansowego - wyznaje Elżbieta Kamińska-Zielińska, która zdradziła nam, że Jerzykami uhonorowanych zostanie blisko 40 osób, wśród których są samorządowcy, działacze, osoby prywatne, znani przedsiębiorcy, a także media.
Jak wyglądają Jerzyki? To na razie jest owiane tajemnicą. - Myślę, że Jerzyki są wyjątkowe! - mówi krótko córka pisarza, która przygotowała szkic statuetki, a realnego kształtu Jerzykowi nadała Adriana Witucka z Pracowni Ceramiki KPCK.
Należy dodać, że uroczystość w Operze Nova będzie też bogata w akcenty artystyczne. Muzyka na żywo popłynie w wykonaniu Bogdana Ciesielskiego, który - jak nam zdradzono - przygotowuje nagranie płyty z bydgoskimi utworami. Całość okrasi także koncert zespołu Ziemia Bydgoska. Spotkanie zakończy krótki (tym razem uniwersalny w tematyce) pokaz laserowy. Na tym jednak nie koniec wspólnego urodzinowego świętowania.
- Po spotkaniu w Operze Nova wszyscy goście będą mogli przejść do Salonu Hoffman KPCK, gdzie w kawiarnianym klimacie przy stoliczkach oraz słodkim poczęstunku będzie okazja porozmawiać i być może powspominać jak to na urodzinach. Zapraszam serdecznie, życząc wszystkim miłych wrażeń i wielu wzruszeń – dodaje Elżbieta Kamińska-Zielińska.
Uwaga, na uroczyste podsumowanie 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego obwiązywać będą bezpłatne wejściówki. Od 3 września przeszło 100 zaproszeń będzie do odbioru w siedzibie KPCK przy placu Kościeleckich 6.
Tymczasem urodzinowe obchody najbardziej bydgoskiego pisarza w Polsce wciąż trwają! Przypominamy, że przed nami jeszcze dwa z trzech etapów gry miejskiej na podstawie książki „Most Królowej Jadwigi”, organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Do 30 sierpnia można zapisywać 3-, 6-osobowe drużyny, które chcą wziąć udział w grze. Zapisy mailowe prowadzone są pod adresem: [email protected]. Start 1 września o godz. 11 przy ulicy Królowej Jadwigi 10 w Bydgoszczy. Kto nie zdąży zorganizować się na najbliższą sobotę, ten będzie miał jeszcze okazję zagrać 22 września o godz. 12 - miejsce startu w tym samym miejscu po uprzedniej rejestracji mailowej (zapisy do 20 września).
Prawdopodobnie już po podsumowaniu oficjalnych obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego, w naszym mieście zostanie odsłonięta ławeczka, jaką wykonała młodzież na plenerze rzeźbiarskim pod okiem Lecha Kasprzykowskiego z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Jak zdradziła nam córka pisarza, która ławeczkę już widziała, efekt pracy młodych artystów jest bardzo oryginalny. Na ławce bowiem nie ma postaci Jerzego Sulimy-Kamińskiego (jak to zwykle jest w przypadku ławek upamiętniających znane osoby), ale w przenośni zostało ukazane wszystko to, czym pisarz lubił się otaczać. Ławeczka najpewniej stanie na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, które koordynowało jubileuszowe wydarzenia, mające uczcić 90. urodziny pisarza.