Zastąpienie dotychczasowych uprawnień mieszkaniowych nowym rozwiązaniem w postaci prawa do zakwaterowania, na wzór rozwiązań obowiązujących w MON zakłada projekt nowelizacji tzw. ustawy mieszkaniowej, do którego dotarła PAP.
Chodzi o projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, SG, PSP, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, SOP oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby. W projekcie znalazły się m.in. zapisy dotyczące świadczeń mieszkaniowych, do których wprowadzenia zobowiązało się MSWiA w porozumieniu, które podpisano ze związkami zawodowymi 6 marca.
Ponad 300 mieszkań dla policjantów
- Do dyspozycji funkcjonariuszy przekazano 325 mieszkań. Nie mamy takich przepisów jak MON. Po odejściu policjanta na emeryturę, mieszkanie jest przez niego użytkowane. Po jego śmierci przechodzi na najbliższych, dzieci, także ale do 25 roku życia - stwierdza mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.
NSZZ Policjantów w piśmie do MSWiA wskazał, że nie znajduje również uzasadnienia dla nieuwzględnienia rodziców funkcjonariuszy przy przydziale lokalu mieszkalnego. Wskazali, że wymaga również analizy projekt aktów wykonawczych, w szczególności tych, obejmujących wysokość mnożnika lokalizacyjnego. "Bez tych danych analiza projektu nie może odnosić się do skutków przyjętych regulacji i trudno zweryfikować, na ile projektowane zmiany będą prowadziły do osiągnięcia celów ustawowych" - napisali.
Ile dostaną funkcjonariusze na mieszkanie?
- Mnożnik jest niepokojący. Policjanci mają dostawać w Bydgoszczy nieco ponad 1100 zł, tyle samo, co np. w Inowrocławiu. Wystąpiliśmy do ministerstwa o podniesienie tej kwoty. Bydgoszcz jest większym miastem, z większą przestępczością - mówi Piotr Kujawa, szef NSZZ Policjanów w regionie.
Zmiany w mieszkaniówkach mają wejść w życie w lipcu br.
