Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Braki kadrowe w policji, największy kryzys w Nakle i Bydgoszczy. MSW zapowiada obniżenie kryteriów

wixad
Autorzy nowelizacji proponują, aby kandydaci posiadający wcześniejsze doświadczenie zawodowe nie byli eliminowani z procedury przyjęcia do służby jedynie z powodu braku spełnienia wymogów zdrowotnych.
Autorzy nowelizacji proponują, aby kandydaci posiadający wcześniejsze doświadczenie zawodowe nie byli eliminowani z procedury przyjęcia do służby jedynie z powodu braku spełnienia wymogów zdrowotnych. Sylwia Dabrowa
Liczba wakatów w służbach mundurowych stale rośnie. Tylko w policji brakuje 12 tys. funkcjonariuszy. MSW, żeby zapełnić tę lukę, zapowiedziało obniżenie kryteriów zdrowotnych wobec kandydatów do służby. W internecie już pojawiły się drwiny, że chronić nas będą grubasy.

Resort przedstawił już pierwsze propozycje. Zmieniony zostanie m.in. wykaz chorób i ułomności oraz kategorii zdolności do służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa oraz w Straży Granicznej. Kryteria zdrowotne dla tych, którzy zechcą powrócić do służby mają zostać obniżone.

Obecnie jedynie policjanci, którzy zrezygnowali ze służby w ciągu trzech mogą powrócić do niej na ułatwionych zasadach. Czeka ich rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska. Nie muszą jednak przechodzić kursu ani testów sprawnościowych.

Autorzy nowelizacji proponują, aby kandydaci posiadający wcześniejsze doświadczenie zawodowe nie byli eliminowani z procedury przyjęcia do służby jedynie z powodu braku spełnienia wymogów zdrowotnych. Resort uważa, że stan zdrowia byłego funkcjonariusza powinien być oceniany na podobnych zasadach jak u osób nadal pełniących służbę, a nie jak w przypadku osób, którzy starają się o rozpoczęcie pracy w policji po raz pierwszy.

Postęp w medycynie pomoże policjantom?

"Zmiana ma na celu ujednolicenie rozwiązań prawnych, dotyczących określania kategorii zdolności do służby kandydatów do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa, w sposób odpowiadający już istniejącym rozwiązaniom ujętym w przepisach powszechnie obowiązujących oraz aktualizację kryteriów medycznych oceny zdolności do służby. W związku z postępem medycyny, kryteria te muszą być aktualizowane okresowo, co znalazło swoje odzwierciedlenie w projekcie zmiany" - czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem resortu, utrzymanie obecnego stanu prawnego byłoby niekorzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, ograniczałoby skuteczność prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych dotyczących kandydatów posiadających doświadczenie i kwalifikacje. Po drugie, różnicowałoby sposób weryfikacji stanu zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów, co mogłoby prowadzić do nieadekwatnych wymogów zdrowotnych dla kandydatów z doświadczeniem w danej służbie.

Przypomnimy, że nie jest to pierwsze obniżenie poprzeczki. W ostatnich latach zmienione zostały wymogi kondycyjne dla funkcjonariuszy: bieg "po kopercie" wcześniej mężczyźni musieli wykonać w 23,5 sekundy, tymczasem po zmianie - ale w 23,8. W przypadku biegu na 1000 metrów poprzeczkę (dla funkcjonariuszy 40–50-letnich) obniżono z 4 m 15 s do 4 m 30 s. W przypadku młodszych mężczyzn granicę przesunięto z 3,30 do 3,40.

Spokojnie w Grudziądzu, nerwowo w Nakle

Sytuacja kadrowa w policji jest trudna również w naszym regionie. Według informacji, którą uzyskaliśmy w Komendzie Wojewódzkiej, wakaty dotyczą aż 10 proc. etatów. To i tak niewiele w porównaniu do innych województw.

W Kujawsko Pomorskiem o poważnym problemie można mówić w komendach bydgoskich, w których niedobory sięgają aż 16 procent (na ogólną liczbą 1007 etatów). Poważny problem ma również Inowrocław – 14 proc. wakatów na 324 etaty. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w Toruniu (653 etaty) i Włocławku (427 etatów), w których wakaty oblicza się na około 6 proc. W komfortowej sytuacji znajduje się Grudziądz, w którym luki kadrowe top około 4,7 proc. Również w mniejszych miejscowościach różnice są spore. O ile np. w Brodnicy brakuje 4 proc. funkcjonariuszy, to w Nakle, które zajmuje ostatnie miejsce na wojewódzkiej liście aż 18 proc. etatów pozostaje nieobsadzonych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Braki kadrowe w policji, największy kryzys w Nakle i Bydgoszczy. MSW zapowiada obniżenie kryteriów - Gazeta Pomorska