Tekst sceniczny tej sztuki ma dwóch autorów, którymi są: Julia Holewińska - dramaturżka i dramatopisarka, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Tomasz Szerszeń - fotograf, antropolog, badacz sztuki. „Ameryka”, jak wyjaśniają autorzy, to opowieść dekolonialna, dla której inspiracją jest spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości. Świetnym zobrazowaniem takiej perspektywy jest rysunek América Invertida (1943) piórka urugwajskiego malarza Joaquín Torres García, który przedstawia Amerykę Południową odwróconą do góry nogami.
W taką nieoczywistą podróż nas, odbiorców, po swojej ukochanej Ameryce Południowej zabierze Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który pisze swój nowy, nieznany dramat.
- Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata” - wyjaśniają twórcy bydgoskiego spektaklu TPB.
Na scenie - poza Gombrowiczem - zobaczymy Maradonę, Isaurę (tak, tę Niewolnicę Isaurę), Kolumba i Amazonię - czyli postaci kultowe, powszechnie znane, ale... można powiedzieć (posługując się tu Gombrowiczowskim językiem), próbujące uwolnić siebie (i nas) z przyprawianych „gęb”.
- Każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźstwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze - i na odwrót. Być może więc, by zmienić Polskę, trzeba ją przemieścić, wprawić w ruch, skonfrontować z Innym? - pytają twórcy spektaklu „Ameryka”.
W rolach bohaterów „nowego dramatu” Gombrowicza na bydgoskiej scenie wystąpią aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Zhenia Doliak (ukraińska aktorka w bydgoskim teatrze jest na rezydencji artystycznej w ramach programu, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Emilia Piech oraz Marcin Zawodziński.
Polecamy także
Spektakl reżyseruje Julia Holewińska, a Tomasz Szerszeń jako artysta wizualny w realizacji produkcji odpowiada za przestrzeń i wideo. Muzykę do spektaklu skomponował Radosław Duda, Maja Krupińska stworzyła rzeźby, Hanna Gruszczyńska jest inspicjentką.
Premiera spektaklu „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej odbędzie się 9 września (piątek) o godz. 19.00 na małej scenie TPB, pokazy popremierowe są zaplanowane na: 10 września (sobota) godz. 19 oraz 11 września (niedziela) godz. 18.
Bilety w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy ([email protected]; tel.: 52 339 78 18; kom. 885 60 70 90) oraz w sprzedaży online poprzez stronę www.teatrpolski.pl (TUTAJ).
Warto dodać, że bydgoski spektakl „Ameryka” został objęty Patronatem Honorowym Ambasady Republiki Argentyny, co ma tym bardziej szczególny wymiar, gdyż w 2022 roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Argentyny i Polski.
![Spektakl „Ameryka” otworzy nowy sezon w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Byliśmy na próbie [zdjęcia]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/66/67/631753ccbe2fe_p.jpg?1662473166)
