Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18th Mózg Festival w Bydgoszczy. Trzy dni koncertów i artystycznych działań [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Wydarzenia 18th Mózg Festival w Bydgoszczy od 8 do 10 września w przestrzeniach klubu Mózg oraz Młynów Rothera. Jak zawsze, będą to zjawiska interdyscyplinarne.
Wydarzenia 18th Mózg Festival w Bydgoszczy od 8 do 10 września w przestrzeniach klubu Mózg oraz Młynów Rothera. Jak zawsze, będą to zjawiska interdyscyplinarne. kolaż, materiały Mózg Festival w Bydgoszczy
Przed nami 18th Mózg Festival w Bydgoszczy. Od 8 do 10 września koncerty, performance i spotkania odbywać się będą w przestrzeniach klubu Mózg i Młynów Rothera, festiwal wyjdzie też w miasto. Udział w festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zaproszenia, po które można się zgłosić pod adres: [email protected] lub poprzez stronę www.festiwal.mozg.pl.

To już 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival, będącego spotkaniem artystów poruszających się w różnych rejonach sztuki, w których ważną rolę odgrywa muzyka. I choć od lat niezmiennie jednym z głównych założeń Mózg Festival jest wielokulturowość, która pozwala lepiej poznać i zrozumieć złożoność świata, to kolejne edycje festiwalu mają tematy, które ukierunkowują myśli. W tym roku - i kolejnym trzem edycjom festiwalu - przewodzi temat: „DO NOT FORGET TO KEEP YOUR MIND CLEAR” (NIE ZAPOMNIJ ZACHOWAĆ JASNOŚCI UMYSŁU).

- Uważamy, że w obecnym czasie, kiedy atakowani jesteśmy nadmiarem, często sprzecznych lub fałszywych, informacji, kiedy wiele wartości upada, kiedy zatraca się znaczenie dobra i zła, kiedy miliony ludzi żyje w niepewności choćby z powodu pandemii, toczących się wojen czy grożącej katastrofie ekologicznej, niebywale ważnym jest podejmowanie wysiłku dla utrzymywania jasności umysłu. Tylko jasno, samodzielnie myślący ludzie są w stanie, jako społeczeństwo, sprostać problemom współczesnego świata na poziomie osobistym, lokalnym i globalnym – wyjaśnia Mózg Foundation jako organizator Mózg Festival.

18th Mózg Festival w Bydgoszczy startuje 8 września 2022 r.

Mózg Festival, jak zawsze, będzie wydarzeniem interdyscyplinarnym. Oficjalne otwarcie festiwalu będzie mieć miejsce w czwartek (8 września) o 20.00 w klubie Mózg, w którym tego dnia odbędą się dwa działania performance i dwa koncerty. Poprzedzi je jednak akcja w terenie - szczegóły w naszej galerii.

A wracając do bydgoskiego klubu Mózg - w czwartkowy (8 września) wieczór 18th Mózg Festival:

  • pierwszym performance o godz. 20.15 będzie CentrumCentrum Łukasza Jastrubczyka i Małgorzaty Mazur – duet wykona na żywo słuchowisko złożone z muzyki syntezatorowej i opowieści opartej na fragmentach pamiętnika fikcyjnej geolożki, mieszkającej na Syberii, oraz wspomnieniach rosyjskiego konceptualisty.
  • CZYTANIE – klasycznie, tekstu - to będzie (godz. 21.30) Aleksandry Kubiak, która jest m.in. autorką filmów i artystką wizualną. Zarówno podczas performance w Mózgu, jak i w przestrzeni Młynów Rothera, gdzie następnego dnia zostanie zaprezentowana instalacja, artystka sięgnie po poemat, który powstał w oparciu o jej własne doświadczenie. - Tekst ten był punktem wyjścia dla filmu „Żyj, głuptasie!”, ostatniej części tryptyku filmowego, w którym Kubiak mierzy się z prywatną historią i wytycza przestrzeń osobistej wolności – czytamy w zapowiedzi.
  • Jak może razem brzmieć flet poprzeczny, gitara elektryczna i skrzypce? Będzie się można przekonać podczas koncertu o godz. 20.45 polskiego trio Zofia Ilnicka/Łukasz Marciniak/Jakub Wosik, którzy tworzą po prostu nową muzykę.
  • Na finał pierwszego dnia festiwal - godz. 22.30 - wystąpi Jeremiah Cymerman - mieszkający na co dzień w Nowym Jorku kompozytor, klarnecista, producent i twórca podcastów. Artysta ten ma unikalne podejścia do solowej elektroakustycznej gry na klarnecie.

Drugi dzień 18th Mózg Festival w Młynach Rothera

W piątek (9 września) Mózg Festival przeniesie się do Młynów Rothera, gdzie o godz. 20 odsłonięcie wspomnianej już instalacji „Dla innych” Aleksandry Kubiak. Z kolei w atrium młynów o godz. 20.15 wystąpi zespół Ensemble Nist-Nah, który tworzy 9 muzyków z Francji, grających na instrumentach perkusyjnych i zestawie instrumentów Gamelan (metalafonów, bębnów ręcznych i gongów z Indonezji).

Piątkowego wieczoru w Młynach Rothera przewidziane są jeszcze trzy inne koncerty, w tym dwóch wyjątkowych duetów:

  • o godz. 21.30 (3. piętro młynów) wystąpią razem: grająca na harfie Hélène Breschand (także kompozytorka i performerka) oraz Kasper Toeplitz - kompozytor i muzyk (kontrabas elektryczny), który komputer traktuje jako pełnoprawny instrument muzyczny.
  • o godz. 22.15 (1. piętro młynów) zaprezentuje się duet Les Marquises, jaki tworzą: francuska akordeonistka Emilie Škrijelj, która swój instrument wykorzystuje też jako instrument perkusyjny, jak i generator dźwięków elektroakustycznych, oraz belgijski perkusista Tom Malmendier - w grze na instrumencie stawia na improwizację, bo brzmienie jest dla niego ważniejsze od techniki.
  • Między koncertami o godz. 21 na 2. piętrze młynów niecodzienny pokaz slajdów - specjalnie spreparowanych obrazów zarejestrowanych podczas podróży, jakie Kama Sokolnicka i Manuel Geisser odbywają specjalnym vanem po Europie i północy Afryki. - Wspólna praca duetu sięga po zjawisko synestezji, czyli efektu związanego z nie do końca wyjaśnionymi procesami zachodzącymi w mózgu. Montaż obrazów skonstruowany będzie przez artystów tak, by sugerować w umyśle odbiorców dźwiękowe halucynacje – zapowiadają organizatorzy 18th Mózg Festival.
  • Zwieńczeniem piątkowego wieczoru będzie o godz. 23 w Młynie Mącznym koncert The Intuition Orchestra, która koncertuje niezwykle rzadko i nigdy w tym samym składzie. Punktem wyjścia dla tego koncertu na Mózg Festival będzie materiał z płyty ”Summa Intuitiva”. Gościnnie z Orchestrą wystąpią: Wojciech Jachna – trąbka i Krzysztof Freeze Ostrowski – elektronika.

Sobota (10 września) trzeci dzień Mózg Festival w Bydgoszczy

Nie mniej ciekawie będzie w Młynach Rothera w sobotę. Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 15 spotkaniem artystów z publicznością i panelem dyskusyjnym pod przewodnim tematem tegorocznej edycji festiwalu - poprowadzenie: Anna Mituś, Ilona Witkowska i Anna Antonina Nogaj, tłumacz Rafał Zimny.

Wieczorem nie zabraknie intrygujących doznań muzycznych – o godz. 19 po raz pierwszy w Polsce Dark as you like wystąpi z projektem „Head Cleaner", który „dostarcza poważnych audio-wizualnych mrocznych doświadczeń”.

Swoją muzykę zaprezentuje nam także młody francuski improwizator, kompozytor i trębacz - Timothée Quost (20.30, 3. piętro młynów). Innym festiwalowym gościem z Francji jest Arnaud Rivière - posługujący się prymitywnym urządzeniem elektroakustycznym zbudowanym z naprawionego gramofonu (pick-up), preparowanego miksera i innych urządzeń, które wymagają manipulacji (21.45, 3. piętro młynów).

Wariacje na temat muzyki współczesnej polskich kompozytorów XX w. zaprezentuje powołany przez Marka Pospieszalskiego oktet, jaki tworzy plejada polskich improwizatorów pokolenia 80/90, którzy utwory m.in. Krauzego, Panufnika czy Sikorskiego przełożą na muzyczny język XXI w. - początek o godz. 22.30 na parterze młynów.

Na finał w Młynach Rothera usłyszmy jeszcze elektroakustyczne trio improwizacyjne Bloodmist z Jeremiah Cymermanem, Tobym Driverem oraz Mario Diaz de Leonem (23.15, 1. piętro).

Polecamy także

Między koncertami performance filmowy „Napisz choć raz dziennie” Yuriy Biley - jak czytamy w zapowiedzi, to nietypowy pokaz seansu filmowego, którego obraz aktualizowany jest na kilka minut przed pokazem, początek o godz. 21.15 na 2. piętrze młynów. Będzie też performance dźwiękowy „Uwaga, uwaga” Viktorii Tofan (godz. 19.45, 3. piętro). Artystka w specjalnie przygotowanym otoczeniu nawiąże do dźwięku, który od lutego 2022 roku stał się symbolem aktualnej sytuacji mieszkańców w Ukrainie.

Na finał festiwalu od północy w klubie Mózg live dj i set Techno terapii.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny za okazaniem zaproszenia, które otrzymuje się po wysłaniu maila na adres: [email protected], można też zgłosić się poprzez stronę www.festiwal.mozg.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera