Miasto tworzą ludzie - zgodnie z tą myślą Ewa Cieniak - która po latach od ukończenia Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie polubiła haft - podjęła się największego jak dotąd wyzwania. Na ponad 20 metrach tkaniny, szerokiej na metr, wyhaftowała bowiem zbiorowy portret przeszło 100 osób - mieszkańców i sympatyków miasta Koluszki. Tak powstała „Panorama miasteczka”.
Polecamy także
- W projekcie pojawiają się m.in. przedsiębiorcy, artyści różnych dziedzin, sportowcy, pasjonaci, starsze i młodsze pokolenie. Dzięki projektowi udało się poznać ze sobą osoby, które się nigdy dotąd nie spotkały, a czasem nie wiedziały nawet o swoim istnieniu, co artystka uważa za swój olbrzymi sukces - czytamy w zapowiedzi wystawy „Panorama miasteczka”.
„Panorama miasteczka” w Galerii Wieży Ciśnień bydgoskiego Muzeum Wodociągów
Na wernisaż w piątek (9 września) o godz. 18 zaprasza Muzeum Wodociągów do Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 2. Wystawę ręcznie haftowanych portretów będzie można zwiedzać do 2 października.
Warto dodać, że wśród tworzących panoramę odnajdziemy także postaci historyczne takie jak: Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro, którzy mieszkali, nauczali i tworzyli w Koluszkach czy Julian Przyboś - żydowski chłopiec z getta, które w Koluszkach istniało w czasie II wojny światowej. Z historią przeplata się teraźniejszość - są też, np. pochodzące z Ukrainy dwie siostry, obecnie mieszkają w Koluszkach. Jest i dworzec kolejowy, jaki wkrótce z krajobrazu miasteczka zniknie, a z którym m.in. dla artystki wiąże się wiele wspomnień z podróży.
Zapisz się na warsztaty z Ewą Cieniak w Bydgoszczy, by wyhaftować swój portret
Uwaga, w sobotę (10 września) w godz. 11-14 odbędą się bezpłatne warsztaty haftu, podczas których można stworzyć swój własny portret! - Nie trzeba znać żadnych ściegów ani technik, sposób haftu jakim będziecie się Państwo posługiwali to freestyle - zapewnia artystka. Warunkiem jest zgłoszenie się do 5 IX poprzez przesłanie maila na adres: [email protected] i wysłanie swego zdjęcia portretowego. Na spotkanie artystka dla każdego przygotuje usztywnioną gazę z naniesionym linearnym szkicem.
Stworzone hafty zostaną u artystki i prawdopodobnie staną się częścią instalacji O_KRĘGI, składającej się z prac powstałych na warsztatach w różnych miastach w Polsce. Materiały, czyli usztywnioną gazę oraz nici zapewnia artystka, ale jeśli ktoś w domu ma nici lub kordonki to bez oporów może zabrać je ze sobą.

