Kilim, czyli technika tkania tkanin dekoracyjnych znana była już w starożytności, w Polsce co najmniej od średniowiecza.
- Dwustronne dywany, kapy, narzuty w wersji ludowej przybierające najczęściej formę pasiaka lub geometrycznego wzoru, czasem niezwykle wyrafinowanego jak kilim huculski, w wersji dworskiej wzbogacone o motywy roślinne stały się natchnieniem dla artystów i symbolem odradzającego się państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Projektowali je najwięksi artyści jak Stanisław Wyspiański, Władysław Skoczylas, Zofia Stryjeńska, Kazimierz Brzozowski czy Eleonora Plutyńska. Obok nurtu nawiązującego do tradycji, kilim przeniknął do sztuki współczesnej art deco. Po zdobyciu złotego medalu na wystawie światowej w Paryżu na początku lat dwudziestych i dzięki działalności artystycznej spółdzielni „Ład” został wypromowany na wizytówkę odrodzonego kraju. Zamówienia na kilimy sypały się zewsząd, także od najważniejszych państwowych instytucji. Kilim przetrwał czasy PRL-u. Dziś wraca do łask dzięki młodym pasjonatom, którzy czerpiąc z tradycji nadają mu nietuzinkową współczesną formę - wyjaśnia Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK, która 18 sierpnia (czwartek) o godz. 18 zaprasza do Salonu Hoffman (pl. Kościeleckich 6) na wernisaż.
Wystawę „Kilim polski - żyć piękniej” Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz marką dizajnerską „Splot” prowadzoną przez Przemysława Cepaka i Piotra Niklasa.
Polecamy także
- Na urodzinach znanego bydgoszczanina Enigma, szyfry i inne atrakcje
- Takie pamiątki można kupić w Bydgoszczy. Pojawiła się nowa seria gadżetów
- Festiwal Pozytywka w sierpniu w Bydgoszczy! Znów zabiorą nas do świata jak z bajki
- Ten „Portret miasta” zbliży do siebie setki bydgoszczan. Dasz się sfotografować?
Warto dodać, że wystawę towarzyszącą 20. Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, można będzie bezpłatnie zwiedzać do 28 października br. - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerami: 52 585 15 01 lub 52 585 15 06.
