EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

Rzeka Muzyki: mistrz fletów podłużnych z zespołem w...

Rzeka Muzyki: mistrz fletów podłużnych z zespołem w amfiteatrze Opery Nova

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Romuald Szałek znacznie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, w niedzielę wystąpi w Bydgoszczy!

Romuald Szałek znacznie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, w niedzielę wystąpi w Bydgoszczy! ©Materiały promocyjne organizatorów

- To będzie koncert dla wszystkich, którzy chcą się po prostu zrelaksować, odprężyć i „naładować akumulatory" olbrzymią dawką pozytywnej energii - zapowiada prowadzący koncerty z cyklu Rzeka Muzyki, na scenie której w tę niedzielę o 19.00 wystąpi instrumentalista, kompozytor i aranżer Romuald Szałek.
Romuald Szałek znacznie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, w niedzielę wystąpi w Bydgoszczy!

Romuald Szałek znacznie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, w niedzielę wystąpi w Bydgoszczy! ©Materiały promocyjne organizatorów

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że takiego koncertu w Bydgoszczy - a już na pewno na wodzie - nie było. Wystąpi bowiem dla nas artysta uznawany za mistrza fletów podłużnych i choć flet - instrument jak każdy inny, to jednak nieczęsto można spotykać muzyka, który specjalizowałby się w tymże instrumencie i to w tak oryginalny sposób, jak: gra na dwóch fletach jednocześnie, równoczesna gra na dwóch fletach z wokalizą (w trzygłosie), gra na łączonych fletach podłużnych z poprzecznym czy stosowanie nowatorskich technik wykonawczych w zakresie frazowania, artykulacji oraz brzmienia instrumentów.


- Romuald Szałek to instrumentalista, specjalizujący się w grze na fletach podłużnych, kompozytor muzyki autorskiej. Przez lata swojej działalności muzycznej stworzył własny styl, którego nie da się jednoznacznie zdefiniować. Jego twórczość łączy w sobie elementy popu, klasyki, jazzu oraz muzyki rozrywkowej. Muzyka, którą tworzy i wykonuje, to instrumentalna muzyka obrazu, muzyka filmowa - rekomenduje Jacek Pawlewski, prowadzący wraz z Malwiną Turek tegoroczny cykl koncertów Rzeka Muzyki.

W 2014 roku Romuald Szałek wydał autorską płytę „Music for you". - Materiał z tego krążka usłyszymy właśnie podczas koncertu. Z Romualdem Szałkiem wystąpią jego przyjaciele, znakomici muzycy, między innymi: Piotr Lemańczyk - wybitny kontrabasista, Dominik Bukowski - jeden z czołowych polskich wibrafonistów, obaj nominowani do Fryderyków, najbardziej prestiżowych nagród polskiego przemysłu muzycznego - dodaje Jacek Pawlewski, zapraszając wszystkich na niedzielny koncert.

ZESPÓŁ (oprc. realizatorzy Rzeki Muzyki 2016):
Piotr Lemańczyk – znany kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest
laureatem wielu konkursów jazzowych, nagradzany za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz. Często współpracuje z gwiazdami światowego formatu takimi jak : Jerry Bergonzi , Seamus Blake, Dave Kikoski, Gary Novak, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen (tr), Jakob Dinesen. Ponadto brał udział w nagraniu trzydziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Współpracował również ze Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Jackiem Kochanem, Maciejem Fortuną, Dominikiem Bukowskim, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko, Sławomirem Jaskułke i innymi. Wraz z Jackiem Kochanem i Jerry Bergonzim, został nominowany do nagrody FRYDERYK 2011 w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU.

Dominik Bukowski - jeden z najlepszych polskich wibrafonistów, kompozytor, wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich festiwalach jazzowych. Nagrał ponad 30 płyt. Jego album "Projektor" znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś "Vice Versa" została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013 album "Kropla słowa" Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według czytelników Jazz Forum. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak: Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała i inni.

Bogusz Wekka - instrumentalista perkusyjny, współpracujący z gwiazdami polskiej sceny, na stałe współpracujący z Teatrem Muzycznym Roma. Ma na swoim koncie również współprace z Bobbym McFerrinem. Jego perkusję słyszymy na plytach Bajmu, De Mono, Janiny Iwańskiego czy Doroty Miśkiewicz.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gaj (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Sprzyjająca pogoda, wspaniałe otoczenie i znani artyści mobilizują do uczestnictwa w koncercie. Problem jest gdy repertuar koncertu minął się z oczekiwaniami kumoszek. Zaczynają trajkotać,...rozwiń całość

Sprzyjająca pogoda, wspaniałe otoczenie i znani artyści mobilizują do uczestnictwa w koncercie. Problem jest gdy repertuar koncertu minął się z oczekiwaniami kumoszek. Zaczynają trajkotać, zakłócając piękno muzyki. Nie interesuje koncert to wstać w przerwie i wyjść, koncert bezpłatny więc nie będzie straty na bilecie. Przybyłych na koncert nie interesuje "Co dzisiaj miała synowa" - "Co robiła inna w Borach Tucholskich" lub że, "Kapłan miał taką szatę bo..." Więcej szacunku dla wykonawców i otoczenia.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo