Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 13

Zacznijmy od zbioru bohaterów. Są Lizzie Bennet i pan Darcy (jednak nie Mark, a zgodnie z oryginałem - Fitzwilliam), oczywiście. Są państwo Bennetowie, których temperamenty i sprawność umysłowa zostały akurat wiernie oddane. Ich pozostałe córki też mają książkowe przymioty. Nie zabraknie tu także ani przyjaciółki Lizzie, Charlotty Lucas, ani pana Collinsa z jego protektorką, lady Katarzyną de Bourgh. Młody Wickham również będzie grał swoją przebiegłą rolę. Na koniec – lecz nie w poślednim zadaniu – pojawią się Charles Bingley ze swymi wyniosłymi siostrami. Od nich bowiem wywiedziona zostanie u Tirzah Price kryminalna zagadka, dowodząca, że „Dumie i podejrzeniu” równie blisko do Jane Austen, co Agathy Christie.
To Cię może zainteresować
Oto książkę Amerykanki inicjuje brutalne zabójstwo szwagra Charlesa, o które właśnie młoda głowa arystokratycznej rodziny zostaje podejrzana. To wydarzenie skłania Elizabeth do aktywności, która w tamtych czasach nie miała prawa mieć miejsca – starania o sądową reprezentację podejrzanego przed sądem. Bo u Price ojciec Lizzie nie jest właścicielem podupadającego majątku rolnego, a posiadaczem przeciętnej kancelarii prawnej w Londynie. Jego wspólnikiem i następcą ma być… pan Collins, tu w roli aspirującego adwokata, a nie prowincjonalnego proboszcza. Zubożała Charlotta jest natomiast w tej kancelarii sekretarką, mającą płonną nadzieję na związek z panem Collinsem. Prawnikiem rodziny Bingley’ów jest z kolei właśnie F. Darcy (z pięknym domem w londyńskim centrum, a nie bajecznym zamkiem Pemberley). W historii Darcy’ego złowieszczą rolę odegra oczywiście George Wickham (z początku traktowany niesłusznie przez Lizzie, podobnie jak w książkowym oryginale, jako sprzymierzeniec).
I… wiele więcej zdradzić nie mogę, gdyż dalsza gra powieściowymi wątkami prowadziłaby do rozwikłania zagadki kryminalnej. A trzeba przyznać, że sprawcy i ich motyw będą naprawdę zaskakujący. Podkreślmy jednak raz jeszcze, że „Dumę i podejrzenie” należy traktować wyłącznie jako zabawę konwencjami i kanonicznymi postaciami, bo – co autorka przyznaje w posłowiu – mnóstwo w niej odstępstw od ówczesnych realiów społecznych i historycznych. Podczas gdy Jane Austen opisywała współczesnych sobie bohaterów „jak należy” (relacje i ograniczenia społeczne stanowiły żelazną ramę konfliktów i perypetii „osób dramatu”), tu mamy radosną twórczość z główną bohaterką przypominającą raczej Eloise z „Bridgertonów” niż stateczną Elizabeth, interesująco odchodzącą od swych dumy i uprzedzenia w ramiona Marka Darcy’ego.
Tirzah Price, Duma i podejrzenie, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2022