Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reportaże Izy Michalewicz - rzeczy o stracie i poszukiwaniu nadziei

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
„Życie to za mało” nie jest po prostu drugim wydaniem książki z 2014 roku
„Życie to za mało” nie jest po prostu drugim wydaniem książki z 2014 roku
Reportażem Roku 2011 kapituła nagrody Grand Press, polskiego Pulitzera, wybrała „Jolantę i ogień”. Jest to opowieść o Jolancie Brzeskiej, liderce ruchu oporu w Warszawie przeciwko nowym właścicielom kamienic, którzy postanowili pozbyć się dotychczasowych lokatorów. Liderce, która zginęła w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. „Albo ktoś popełnił zbrodnię doskonałą, albo doskonale zatarł po niej ślady” - podsumowała po 11 latach autorka reportażu, Iza Michalewicz.

Reportaż „Jolanta i ogień” trzy lata później znalazł się w zbiorze pod tytułem „Życie to za mało”, dzięki któremu Iza Michalewicz stała się finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Pracowała wtedy jako dziennikarka Dużego Formatu - publikującego przede wszystkim reportaże dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Dziś Iza Michalewicz nie pisze już do gazet. A wydane niedawno „Życie to za mało” nie jest po prostu drugim wydaniem książki z 2014 roku. Nowy tom wzbogacono o reportaże autorki z lat 2014-2019, w tym głośne „Milczenie ofiar” - historię znanego muzyka Krzysztofa Sadowskiego, pod koniec życia oskarżanego o pedofilię wobec swych uczennic, marzących o karierze w show-biznesie.

Ale także wiele dawnych reportaży Izy Michalewicz w wydaniu z 2022 roku zostało opatrzonych epilogami. Bodaj najdłużej i najdokładniej autorka mierzyła się z historią doktor Katarzyny Strzelczyk - zdolnej i ambitnej chirurżki plastycznej z Wrocławia. Tej właścicielce renomowanej kliniki chirurgii plastycznej w 2008 roku świat się zawalił, gdy niespodziewanie spadło na nią podejrzenie o spowodowanie śmierci pani Basi, pacjentki, która pod skalpelem doktor Strzelczyk przeszła operację pośladków. W reportażu z 2012 roku poznajemy dzielną, upartą osobę, która od czterech lat walczy z aparatem śledczym, nękającym lekarkę na przekór faktom, a właściwie brakiem faktów świadczących o jej winie. Katarzyna Strzelczyk jest przekonana, że upór prokuratury to wynik wpływów męża zmarłej pacjentki, zamożnego i ustosunkowanego biznesmena. Prywatnie natomiast… damskiego boksera i domowego oprawcy. Tymczasem sam cień podejrzeń o spowodowanie śmierci pacjentki doprowadził klinikę doktor Strzelczyk do ruiny, a ją sama wpędził w ogromne długi.

W 2021 roku Iza Michalewicz wróciła do tego tematu, by przekonać się, że… nadal nie został zamknięty. Wprawdzie niedawno zmarł mąż pani Basi, co jednak nie miało wpływu na triumf sprawiedliwości. Reporterka jeszcze raz rozmawia o tym z doktor Strzelczyk i byłym zaufanym pracownikiem firmy męża pani Basi.

29 reporterskich tematów zmieściło się w tej książce. O bardzo różnej tematyce, niemal wszystkie bardzo dobrze napisane.

Iza Michalewicz, Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera