Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały
Pinio - najniższy chłopiec w klasie i Słoń Dominiki z porcelany wzbudzili ogromną sympatię dzieci.
- Słoń rósł i rósł. Zrobił się taaaki wielki i nauczył się ruszać! Mrówka go nauczyła - opowiada nam 3-letni Mikołaj, który wraz ze starszym bratem Kacperkiem byli jednym z tysięcy widzów premiery online Teatru Kameralnego w Bydgoszczy „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna w adaptacji Arkadiusza Klucznika.
Dzieci i dorośli chętnie nucili piosenki (ułatwiała to możliwość włączenia napisów) wraz aktorami świetnie przygotowanymi wokalnie. Muzyczna forma przedstawienia przypadła do gustu także dorosłym, przenosząc ich w świat z lat dzieciństwa. Natomiast sam finał spektaklu - gdy z wielkiego Słonia Dominika w klatce, kupionego do kolekcji przez Lady Grejtest, na powrót zrobił się mały porcelanowy słonik i stwierdzenie Dyrektora zoo: Niech go pani sobie wsadzi. Najlepiej, że tak powiem, do torebki! – widzów bawi, a jednocześnie wzrusza, bo Pinio znów może zabrać przyjaciela do domu.
Wszystkim realizatorom i aktorom bydgoskiego Teatru Kameralnego należą się wielkie brawa i gratulacje!
Każda postać spektaklu jest wykreowana w sposób wyrazisty, przez co żadna nie niknie na tle kolorowej i zmieniającej się co rusz scenografii. Począwszy od najmniejszej i lubiącej ruch Mrówki, poprzez dosłownie gimnastykującą się Mamę Pinia i surfującego w internecie (znak czasu!) Tatę Pinia, śpiewającego oraz tańczącego Strażaka, zabawny gang złodziei Wesołego i Smutnego, „że tak powiem” Dyrektora zoo czy wreszcie charakterną Lady Grejtest i jej doskonale poinformowane Sekretarki, aż na głównych bohaterach skończywszy.
Pinio i Słoń Dominik - dwa różne wyzwania aktorskie
Przy kreacjach Pinia i Słonia Dominika warto podkreślić, że aktorzy musieli podjąć się swych ról z dwóch zupełnie skrajnych biegunów: Michał Rybak jako jedyny aktor, wcielając się w Pinia, gra bez charakteryzacji w formie maski, natomiast Łukasz Przykłocki kreuje Słonia Dominika, użyczając głosu najpierw porcelanowej figurce, a później wielkiej jak pomnik lalce słonia. Dwa skrajne wyzwania aktorskie, a jednak aktorom udało się stworzyć wyczuwalną przez widza relację: Wielkiej przyjaźni chłopca ze słoniem - razem mogą kraść konie.
- Jak będzie taka możliwość, to marzę obejrzeć spektakl z wnukami na widowni. Do szybkiego zobaczenia - skomentował na YouTube pan Maureliusz.
I to chyba najlepsze podsumowanie wrażeń, jakie wywołała premiera online „Proszę słonia”.
„Bajki dla niegrzecznych dzieci” na bydgoskiej scenie w lutym 2021 roku
Zespół Teatru Kameralnego pracuje już nad kolejnymi premierami. Korzystając z gościnności Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Kameralny prowadzi próby do spektaklu „Bajki dla niegrzecznych dzieci” Heinricha Hoffmanna w adaptacji Szymona Jachimka, który napisał teksty piosenek i Justyny Zar, reżyserującej to przedstawienie.
- Wierzymy, że ta premiera będzie pokazana już nie online, ale z udziałem 50 procent publiczności. Planujemy ją na 26 lutego na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy - zapowiedział dyrektor Mariusz Napierała. Pokazy tego spektaklu także w weekend 27-28 bm.
Równocześnie trwają próby do zapowiadanego już w zeszłym roku musicalu „Wyspa” („Islander”) w reż. Agnieszki Płoszajskiej. - Premierę planujemy 6 marca w sali kameralnej Opery Nova. Mam nadzieję, że również będzie to premiera z udziałem publiczności - mówi szef Kameralnego.
Powraca cykl „Detektyw w muzeum”
Tymczasem już w sobotę (20 lutego) o godz. 11 i 12.30 Detektyw Pozytywka zaprasza dzieci (w wieku 5-10 lat) do interaktywnego zwiedzania Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów, według scenariusza napisanego przez Grzegorza Kasdepke. Zapisy pod numerem tel.: 885 904 192 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, decyduje kolejność zgłoszeń). Bilet (płatny na miejscu) 25 zł.
W spektaklu „Proszę słonia” występuje cały zespół Teatru Kameralnego:
- Słoń Dominik - Łukasz Przykłocki
- Pinio - Michał Rybak
- Mama - Sara Lech
- Tata - Adrian Gawlik
- Lady Grejtest - Katarzyna Chmara
- Sekretarka 1 - Alicja Pietruszka
- Sekretarka 2 - Matylda Matuszak
- Wesoły - Karolina Suchodolska
- Smutny - Michał Pieczatowski
- Mrówka - Julia Rzepecka
- Strażak - Łukasz Przykłocki
- Dyrektor zoo - Michał Pieczatowski
Realizatorzy bydgoskiej inscenizacji „Proszę słonia” online:
- autor adaptacji i reżyser: Arkadiusz Klucznik
- scenografia, kostiumy, projekty lalek: Dariusz Panas
- muzyka: Piotr Klimek
- choreografia: Urszula Pietrzak
- przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
- asystent reżysera: Adrian Gawlik
- rejestracja filmowa i montaż: Marek Zygmunt
- operator drugiej kamery: Justyna Olimpia Zając
- realizacja dźwięku: Jarosław Hejmann
- realizacja oświetlenia: Paweł Trocki
