Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie bydgoskiej szkoły obrazy mistrzów wyklejają z wyobraźnią. Zobacz ekokolaże w Galerii Wieży Cieśnień Muzeum Wodociągów

Justyna Tota
Justyna Tota
„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy słynna puszka Campbell's Andy'ego Warhola to tylko dwa z 48 kolaży uczniów Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy, które od 13 lutego do 7 marca można zobaczyć na wystawie w Galerii Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 1)
„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy słynna puszka Campbell's Andy'ego Warhola to tylko dwa z 48 kolaży uczniów Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy, które od 13 lutego do 7 marca można zobaczyć na wystawie w Galerii Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 1) kolaż Dariusz Bloch/materiały ZS nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy
Słynne obrazy da Vinci, Warhola, Matejki, Wyspiańskiego i wielu innych z precyzją wyklejają ścinkami papieru, gazet czy bibuł. Tak powstają kolaże „Dzieł wielkich mistrzów malarstwa okiem dziecka z niepełnosprawnością”. Uczniowie bydgoskiego Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych pod kierunkiem malarza artysty dra Jakuba Elwertowskiego w planach mają... Panoramę Racławicką. Tymczasem od 13 lutego do 7 marca na wystawie w Galerii Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 1) można zobaczyć już blisko 50 ekologicznych reprodukcji.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały

W bydgoskim Zespole Szkół nr 30 Specjalnych powstają wyjątkowe kolaże

Wyklejanie obrazu - zwłaszcza takiego, który jest powszechnie znanym dziełem sztuki - nie trwa kilka godzin, lecz zajmuje parę tygodni. Czas ten jest jednak okazją, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

- Sztuki najlepiej uczyć przez doświadczenie. Gdy grupa moich wychowanków wykleja kolaż, ja opowiadam im o danym artyście i przekazuję ciekawostki o obrazie, nad którym pracują. Sami zresztą zadają wiele pytań. W ten sposób odrobina historii sztuki ma szansę zostać w ich pamięci - mówi nam dr Jakub Elwertowski, artysta malarza i oligofrenopedagog, który w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy od 4 lat prowadzi projekt artystyczny „Dzieła wielkich mistrzów malarstwa okiem dziecka z niepełnosprawnością".

Uczą się precyzji i kreatywności

Tworzenie reprodukcji znanych obrazów metodą kolażu uczy dzieci i młodzież precyzji, ale też rozwija kreatywność - zwłaszcza że wychowawca wcale nie ułatwia zadania. - Mniej znaczy więcej - taką mam maksymę i staram się uczyć dzieci, że to żaden problem wziąć kolorowe papiery i wykleić obraz według jakiś schematów. Dlatego za każdym razem uczniowie muszą też poszukiwać odpowiednich materiałów, które mogą służyć do stworzenia kolażu danego obrazu - wyjaśnia dr Elwertowski i dodaje, że tworzenie ma także aspekt proekologiczny:

Tworzenie z papierowych odpadów to ekologiczne działanie

- Do tworzenia kolaży wykorzystujemy ścinki papierów, fragmenty bibuł i gazet, czyli wszystko to, czego można użyć, by zminimalizować produkcję odpadów, która jest dużym problemem. Dlatego uczulam dzieci, by myślały proekologicznie - mówi artysta malarz, który z kolei jako oligofrenopedagog pomaga swym wychowankom w osiąganiu samodzielności.

Ze szkolnych korytarzy na wystawę w Galerii Wieży Ciśnień

Szkolne korytarze w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych przy ul. Jesionowej z czasem zamieniły się w galerię sztuki za sprawą prac, których powstało już blisko 50 i właśnie zmieniły miejsce swej ekspozycji. Od soboty (13 lutego 2021 r.) można je oglądać na wystawie w Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej 1.

Wśród serii obrazów - od średniowiecza do współczesności - zobaczyć możemy kolaże reprodukcji dzieł takich artystów, jak np. Leonardo Da Vinci, Vincent van Gogh, Andy Warhol, ale również polskich twórców, jak np. Jan Matejko, Tadeusz Makowski czy Stanisław Wyspiański.

Prace uczniów na uczelni i w gabinetach bydgoskich oficjeli

Jak nam zdradzono, „w produkcji" są już kolejne kolaże! - Pracujemy nad reprodukcją jednego z dzieł Lichtensteina. W planach mamy także Panoramę Racławicką w skali 1:10, na której wykonanie dajemy sobie rok - mówi dr Jakub Elwertowski.

Warto dodać, że kolaże uczniów Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych były już prezentowane w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy. Niebawem prawdopodobnie zagoszczą też w Zespole Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

- Prace uczniów znajdują się także w niejednym gabinecie ważnych w Bydgoszcze oficjeli i przedsiębiorców, gdyż były wręczane w prezencie - dodaje nasz rozmówca.

- Reprodukcje dzieł malarskich w formie kolaży naszych uczniów chcemy pokazywać jak najszerszemu gronu odbiorców, dlatego serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w Galerii Wieży Ciśnień - zaprasza dr Jakub Elwertowski.

Wystawa „Dzieła wielkich mistrzów malarstwa okiem dziecka z niepełnosprawnością" dostępna jest od soboty (13 lutego br.) godz. 13.00. Wstęp do Galerii Wieży Ciśnień możliwy jest po zakupieniu biletu do muzeum (bilet normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł). Ekspozycja czynna będzie do 7 marca.

Wkrótce na fanpage'u ZS nr 30 Specjalnych pojawi się także filmik z wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo