Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prapremiery 2016: o Europie z kryzysem w roli głównej i greckim akcentem

opr. Justyna Tota
Spektakl „Empire” bydgoska publiczność zobaczy jako pierwsza w kraju!
Spektakl „Empire” bydgoska publiczność zobaczy jako pierwsza w kraju! Marc Stephan/ materiały FPP 2016
Od soboty do soboty spektakle polskie i zagraniczne dla ponad 2000 widzów, już jutro Radio Domówka, a co wieczór koncerty w Towarzyska Kafe, spotkanie, debata... - Festiwal Prapremier w Bydgoszczy po raz 15 czas zacząć!

Festiwal Prapremier 2016 skupi się na Europie trawionej kryzysem i to nie jednym - od finansowego poprzez klimatyczny, uchodźczy... Wszystkie nawarstwiają się i w efekcie prowadzą do kryzysu demokracji (porządku naszej cywilizacji). Kryzys to proces, żyjemy więc w nim latami, a on nas zmienia. Dlatego kuratorzy Prapremier zaprosili twórców teatralnych, którzy w swych sztukach nie tylko przedstawiają kryzys, ale też szukają jego źródeł, przyglądają się mu i pytają, co dalej?

Przed nami tydzień (od tej do przyszłej soboty), w którym zobaczymy 12 spektakli - 6 polskich i zagranicznych. Wśród tych drugich - połowa greckich i to nie przez przypadek, bo to kolebkę europejskiej kultury jako pierwszą trawić zaczął kryzys finansowy, a potem uchodźczy.

Twórcy spektakli o kryzysie (kryzysach) opowiadają, zarówno przez pryzmat osobistych doświadczeń, jak i zbiorowych historii, a udokumentowane wydarzenia przenikają się z fikcją. Tak jest np. w sztuce „Case Farmakonisi or the Right of Water” w reż. Anestis Azas (Opera Nova 30 IX g. 20), dla którego punktem wyjścia jest wydarzenie ze stycznia 2014 r., kiedy to u wybrzeży wyspy Farmakonisi utonęło 11 uchodźców (notabene - w kolejnym roku u brzegu tej samej wyspy woda pochłonęła 28 uchodźców) starających się dotrzeć do Europy. I to przeżycia ludzi związanych z tą tragedią tworzą spektakl na pograniczu rekonstrukcji a opowieści o Europie z coraz szczelniejszymi granicami i systemie stosowanym wobec uchodźców i migrantów.

Podczas Prapremier po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie spektakl „Empire” w reż. Milo Rau, szwajcarskiego reżysera i dziennikarza, którego produkcje filmowe i teatralne goszczą na wielu międzynarodowych festiwalach. W spektaklu „Empire” (scena MCK 28 IX, g. 20 i 29 IX g. 18) aktorzy z Grecji, Syrii i Rumunii opowiadają historie o wojnie i ucieczce. W obsadzie Maia Morgenstern - znana z filmu „Pasja” w reż. Mela Gibsona.

Wśród polskich spektakli festiwalu też pojawią znane postaci i ciekawe koncepcje. Na dużej scenie TPB - ostatniego dnia festiwalu TR Warszawa wystawi „Holzwege” w reż. Katarzyny Kalwat. Ta sztuka to połączenie spektaklu teatralnego i koncertu, mające przybliżyć twórczość tajemniczo zmarłego kompozytora Tomasza Sikorskiego. Obok aktorów, wystąpi wybitny kompozytor i pianista - Zygmunt Krauze.

Intrygująco zapowiada się „Balet koparyczny” (Hala BCTW 28 IX, g. 18) z choreografią Izy Szostak, która wraz Pawłem Sakowiczem przeszli kurs z obsługi tych maszyn, by z nimi przed nami... zatańczyć.

Iza Szostak miała też swój udział w spektaklu „Granice” w reż. Bartka Frąckowiaka, które TPB prezentuje w ramach festiwalu w przyszły piątek. TPB festiwalowo wystawia także „Tu Wersalu nie będzie!” (25 i 26 IX, g. 18.00, mała scena TPB)- to z kolei pierwsza w Polsce sztuka zrealizowana przez libańskiego artystę Rabiha Mroué, zainspirowanego postacią Andrzeja Leppera.

W sobotę (24 IX) od 22.00 każdy może wziąć udział w „Radio Domówce” - w jednym z bydgoskich mieszkań grać będzie didżej i dziennikarz radiowy Michał Margański, wszyscy zaś na żywo będą mogli setów słuchać on-line. Każdy kolejny dzień Prapremier kończyć będzie koncert w Towarzyska Kafe - klubie festiwalowym. Ponadto spotkanie z greckim poetą, debata o kryzysie i utopii, wykład z cyklu „Obrazy uchodźcze”.

Warto wiedzieć
24 IX: 18.00 - Otwarcie Festiwalu Prapremier (Klubokawiarnia TPB), 19.00 - „Wszystko o mojej matce” (duża scena TPB); 22.00 - Radio Domówka (na żywo na stronie festiwalu); 25 IX: 15.00 - Spotkanie z Theodorosem Chiotisem (górne foyer TPB, wstęp wolny), 18.00 - „Tu Wersalu nie będzie!” (mała scena TPB ), 20.00 - „Naše nasilje i vaše nasilje” (duża scena TPB); 22.00 - We Call It a Sound (koncert Towarzyska Kafe - wstęp wolny).

Pełen program FPP od 24 IX do 1 X na www.festiwalprapremier.pl.

Dodatkowe materiały na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTubie oraz w mobilnej aplikacji Festiwal Prapremier (iOS i Android).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!