MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj wyhaftowany na płótnie świat kolorowych makatek

Justyna Tota
Mój mąż tylko wodę pije.Nie żałuję, że z nim żyję. Makatka druk Debreczyn, Węgry - ok. 1960 r.
Mój mąż tylko wodę pije.Nie żałuję, że z nim żyję. Makatka druk Debreczyn, Węgry - ok. 1960 r.
Były wieszane głównie w kuchni i dla ozdoby, choć obrazek i aforyzm mówiły wiele o wartościach życia domowników. Kolekcję makatek z całej Europy pokaże i ciekawie opowie o nich Elżbieta Piskorz-Branekova w piątek o 18.00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Przez lata kolekcja Elżbiety i Piotra Branekovych rozrosła się do kilkuset makatek. Już w piątek Salonie Hoffman KPCK na wystawie „gdzie miłość i zgoda . . .”, czyli makatka prawdę Ci powie, zobaczymy te pochodzące m.in. z Bułgarii, Czech, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i Węgier.

- Płócienne makatki wywodzą się z Niemiec i Holandii, gdzie używano ich już w połowie XIX w. Moda na przystrajanie nimi, głównie kuchni, w innych państwach europejskich rozpoczęła się po 1914 r. i trwała do lat 70. XX w., okres największej ich popularności przypada na lata 60. minionego stulecia - wyjaśnia Elżbieta Piskorz-Branekova, która jako kuratorka wystawy opowie o swej fascynacji.

Wbrew pozorom moda na te płócienne i nieco kiczowate makatki wywodzi się z mieszczańskich domostw, z których zawędrowała ona także na wieś. - Pełniły one rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie. Do najczęściej zamieszczanych na nich motywów przewodnich należały te sławiące dom i rodzinny spokój - opisuje Elżbieta Piskorz-Branekova

Płócienne, początkowo jednobarwne (błękitne) makatki były haftowane, w późniejszych latach XX w. drukowane - niekiedy z błędami językowymi, wynikającymi z dosłownego tłumaczenia. Na przykład, „Dobrego apetytu” (zamiast „Smacznego”) z języka niemieckiego „Gutten Apetit”.

Wiele ciekawostek związanych z domowymi mądrościami lub życzeniami na płótnie zdradzi już jutro podczas wernisażu Elżbieta Piskorz-Branekova. Prezentowane na wystawie w Salonie Hoffman KPCK makatki będzie można oglądać do 7 maja. Polecamy!

Kiedy, gdzie, za ile?
7 kwietnia (pt.) godz. 18 - wernisaż wystawy „gdzie miłość i zgoda . . .”, czyli makatka prawdę Ci powie, Salon Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6), wstęp wolny. Wystawa czynna do 7 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!