Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj „Jedno Miasto Trzy Kultury” z bogatą historią i klimatem Starego Fordonu. Wycieczka, wystawy i koncert w niedzielę, 27 września

Justyna Tota
Justyna Tota
Trzy wystawy z unikatowymi archiwaliami ze Starego Fordonu będzie można zobaczyć w bydgoskiej synagodze w niedzielę (27.09.) o godz. 16. Po wystawach oprowadzi, opowiadając ciekawostki o historii eksponatów, Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu
Trzy wystawy z unikatowymi archiwaliami ze Starego Fordonu będzie można zobaczyć w bydgoskiej synagodze w niedzielę (27.09.) o godz. 16. Po wystawach oprowadzi, opowiadając ciekawostki o historii eksponatów, Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Arkadiusz Wojtasiewicz
- „Jedno Miasto Trzy Kultury” nawiązuje do wielokulturowości Fordonu, ale pokazuje także historię miasta, które za cztery lata obchodziłoby swe 600-lecie - mówi Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, który już w niedzielę (27.09.) chętnych zabierze na wycieczkę, oprowadzi też po unikatowych wystawach w synagodze, gdzie zabrzmi również muzyka do obrazu filmowego. Na wydarzenia wstęp wolny, na koncert zapisy mailowe.

To już piąta edycja wydarzenia Jedno Miasto Trzy Kultury, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, którzy skutecznie zabiegają nie tylko o „ładne osiedle” (ul. Bydgoska doczekała się modernizacji, wkrótce rewitalizacja nadbrzeża Wisły czy Rynku), ale dbają też, by nie zaginęła pamięć o niezwykłej przeszłości Starego Fordonu, do 1973 roku odrębnego miasteczka, zwłaszcza, że...

- Historia cały czas nam się przypomina poprzez kolejne znaleziska (ostatnio, np. podczas remontu kamienicy na ul. Kapeluszników), co daje preteksty do następnych opowieści. A ludzie są ciekawi tego, co było w przeszłości - przyznaje Damian Amon Rączka, który wie, co mówi, bo w ciągu ostatnich pięciu lat oprowadził już 171 wycieczek po Starym Fordonie.

Wycieczka jak podróż w przeszłość i przyszłość

Najbliższa okazja na wycieczkę już w niedzielę (27.09.), zbiórka o godz. 13 na ul. Bydgoskiej 34 (w rejonie dyskontu spożywczego). Na trasie znajdzie się most na Wiśle, port, Promenada, ul. Zakładowa i Rynek. Będzie też zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, który dopiero co był planem filmowym najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego. - Udamy się też na fordońskie nekropolie, skąd dzielnicą żydowską wrócimy do synagogi - dodaje Damian Amon Rączka, od godz. 16.00 do 16.45 oprowadzający także po trzech unikatowych wystawach w synagodze, dla których - podobnie jak dla wycieczki - klamrą jest tytuł „Od rozkwitu do rewitalizacji. Fordon 1920-2020” towarzyszący V edycji Jedno Miasto Trzy Kultury.

Jakie rarytasy zobaczymy na wystawach w bydgoskiej synagodze?

Pisane ręcznie (!) listy w języku jidysz i po niemiecku, przyniesione z domów przez mieszkańców Starego Fordonu, czy księgę rachunkową dawnej firmy znalezioną pod podłogą jednej z kamienic, należącej do członka Stowarzyszenia MSF, zobaczymy na wystawie pt. „ Dokumenty i listy 1840-1973”. - Część tych archiwaliów przynoszą nam mieszkańcy, ale czasami różne ciekawe rzeczy należące niegdyś do mieszkańców Fordonu pozyskujemy na portalach aukcyjnych, jak np. fordońską kartę rowerową czy przedwojenny dokument osobisty - dodaje Damian Amon Rączka.

Zobacz archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

Pamiętacie stary Dworzec PKP, budujące się miasto, hotel Orbis, księgarnię Współczesną, dawne tramwaje na Dworcowej, które jeździły aż do obecnej Gdańskiej (kiedyś Aleje 1 Maja), małe i duże fiaty, wartburgi, warszawy i moskwicze na bydgoskich ulicach? Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy! Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń gestem w lewo >>>Zdjęcia pochodzą z filmiku, jaki na portalu YouTube zamieścił użytkownik TheIrek77. Te kadry, jak i więcej zdjęć do obejrzenia na portalu YT:

Bydgoszcz w czasach PRL. Pamiętacie te czasy? [zdjęcia]

Fordon na starych fotografiach i pocztówkach

- Mamy też olbrzymi zbiór fotografii i pocztówek z końca XIX wieku, które jeszcze nigdzie nie były publikowane. Nosimy się z zamiarem, by wydać je w formie książki. Tymczasem na wystawę wybraliśmy kilkadziesiąt najbardziej charakterystycznych, by pokazać, jak bardzo Fordon zmienił się i jakim pięknym był kiedyś miastem. Bo w Fordonie, podobnie zresztą jak w Bydgoszczy, działało Towarzystwo Upiększania Miasta, dbające o każdy detal - opowiada nam Damian Amon Rączka, podpowiadając, że najczęstszym motywem na pocztówka był most Fordoński, będący najdłuższym mostem na Wiśle (1325 m) w niepodległej Polsce.

Oryginalne wyposażenie synagogi i domu rabina

Trzecia wystawa „Judaika. Synagoga i dom” premierowo została pokazana w zeszłym roku, ale jest to tak rzadko spotykany już zbiór wyposażenia synagogi i żydowskiego domu, że warto zobaczyć ekspozycję, niedostępną na co dzień.

- Na wystawie prezentujemy, m.in., parochet, czyli ozdobną zasłonę na szafę, w której przechowywana była Tora, jak i bogato haftowane sukienki na Torę. Mamy też samą Torę - drukowaną. Ponadto, drobne wyposażenie, jak np. drejdel - czworoboczny bączek (służył do uprawiania tradycyjnej żydowskiej gry hazardowej podczas święta Chanuka), pieczęcie żydowskie… Wszystkie te eksponaty, zachowane w bardzo dobrym stanie, pochodzą z domu rabina, który mieścił się w nieistniejącym już w Starym Fordonie budynku przy bożnicy. Przekazał je naszemu stowarzyszeniu w depozyt jeden z mieszkańców, który zachował te rzeczy - wyjaśnia Damian Amon Rączka.

zobacz

Obraz filmowy z 1938 roku ilustrowany kelzmerską muzyką na żywo

Natomiast o godz. 17.00 kelzmerski zespół Sztetl muzyką zilustruje autentyczny film z życia Żydów płockich z 1938 r. - Zgłosił się do nas pan z Płocka, który pozyskał ten film dokumentalny w Instytucie Jad Waszem. Dlaczego pokażemy ten obraz filmowy? Bo Żydzi z płocka, podobnie jak społeczność żydowska w Fordonie, żyli nad Wisłą, trudniąc się m.in. handlem na rzece. Historie obu gmin są więc bardzo podobne i wpisują się w tematykę, której dotykamy - mówi Damian Amon Rączka.

Uwaga, na koncert z uwagi na pandemię i ograniczoną liczbę miejsc, zapisy mailowe: [email protected]. Na wycieczkę (warto ubrać wygodne buty, wyecieczka potrwa kilka godzin!) i wystawy wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera