https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Jagiełło nowym patronem bydgoskiego tramwaju. W piątek pojazd ruszył w trasę - zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Co uwieczniono na pojeździe z Pesy? Zobaczcie w galerii. >>
Co uwieczniono na pojeździe z Pesy? Zobaczcie w galerii. >> Arkadiusz Wojtasiewicz
Dokładnie 600 lat temu Władysław Jagiełło nadał Fordonowi prawa miejskie. Pojazd otrzymał jego imię z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego, popartej przez Radę Osiedla Stary Fordon i Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Na razie jeździ po trasie linii numer 10.

Uroczysta prezentacja pojazdu miała miejsce w piątkowy poranek na przystanku Niepodległości w Fordonie.

- W naszych zasobach jest czterdzieści dziewięć tramwajów niskopodłogowych. Do połowy przyszłego roku pojawi się kolejnych dwadzieścia sześć – mówił na początku spotkania z dziennikarzami Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

- To trzeci tak obrendowany pojazd w Bydgoszczy. Dotychczas równie piękny malunek ma tramwaj, którego patronem jest Andrzej Szwalbe oraz jubileuszowy szynobus z okazji 25-lecia Polski w NATO oraz 20. rocznicy powstania w naszym mieście Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) – dodał.

Co uwieczniono na nowym pojeździe z Pesy? - Z jednej strony jest kościół św. Mikołaja, wizerunek króla Władysława Jagiełły oraz fordoński Ikar, który upamiętnia lotnisko dla szybowców, działające tu w latach 1933-1963 – opisywał Damian Amon Rączka, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. – Po drugiej stronie widzimy oryginalny most fordoński z 1893 roku oraz synagogę. Całość uzupełniają herby Fordonu (róża św. Wojciecha) oraz miasta Bydgoszczy.

Stylistykę wypełniają ponadto trzy daty: 1424 – założenie Fordonu (w pierwotnej wersji nazwa brzmiała „Fordan”), 1973 – włączenie do Bydgoszczy i 2024 – 600. rocznica nadania praw miejskich.

- Cała koncepcja opiera się na motywie Wisły, dzięki której Fordon powstał. Ważne postaci, symbole wynurzają się z wody, tworząc wrażenie płynącej, zmieniającej się historii największej obecnie dzielnicy miasta – mówiła Marta Wota, projektant wzornictwa przemysłowego PESA Bydgoszcz i autorka projektowania okolicznościowego tramwaju. - To już tradycja, że tramwaj staje się nie tylko środkiem transportu, ale też medium do komunikacji wizualnej ważnych treści dotyczących miasta, ważnych jubileuszy. Inspiracją do tej grafiki była społeczność, która pozwoliła mi zrozumieć, czym jest Fordon, jego historię. Z tego miejsca chciałabym podziękować Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu, a w szczególności Hani Rzadkosz, która oprowadziła mnie po dzielnicy, opowiedziała jego historię. Dziękuję również miastu za liczne podpowiedzi.

To też może Cię zainteresować

Tramwaj, którego patronem został król Władysław Jagiełło, na razie spotkać można na trasie linii numer 10 (Las Gdański – Niepodległości w Fordonie). Z czasem będzie kursował także na innych trasach.

Zwyczaj nadawania nazw bydgoskim tramwajom narodził się w 2015 roku. Patronami są już m.in.: pierwszy prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek, wybitny matematyk i kryptolog Marian Rejewski, malarz Leon Wyczółkowski czy aktorka Pola Negri.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski