Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
Jak opowiada Ewa Krupa, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, pomysłodawczyni konkursu, pomysł na organizację tego wydarzenia związany jest z chęcią promocji związanego z naszym regionem poety.
- Sześć lat temu w KPCK została dobudowana sala - nazwana imieniem Kazimierza Hoffmana. Stąd też wiele organizowanych przez nas wydarzeń dedykowanych jest temu wspaniałemu twórcy. Staramy się przypominać, kultywować nie tylko tę postać, ale i jego twórczość - mówi Ewa Krupa. Nazwa konkursu - przyznaje nasza rozmówczyni - inspirowana jest jej ulubionym tomikiem poezji Hoffmana "Kos i inne wiersze".
Celem wydarzenia jest promocja nie tylko postaci patrona KPCK, ale i zdolnych, wyróżniających się poetów i ich twórczości. Zwycięzca otrzyma dwie nagrody: statuetkę KOS-a i 15 tysięcy złotych. Nagroda jest przyznawana corocznie w jednej kategorii: dla najwybitniejszej książki poetyckiej napisanej przez żyjącego autora polskiego, wydanej po polsku i w Polsce.
Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym kapituła wybierze książki, które zakwalifikowane zostaną do udziału w poetyckiej rywalizacji. Następnie do nagrody zostanie nominowanych pięć najlepszych publikacji. Spośród nich z kolei jurorzy zdecydują, która będzie tą zwycięską.
Nadesłane publikacje ocenią eksperci, tacy jak np. pisarka i dziennikarka Iwona Smolka, poetka Anna Janko czy Robert Mielhorski.
Zgłoszenia można wysyłać do 28 lutego 2021 r. Warunkiem jest, by publikacja była wydana między 1 stycznia a 31 grudnia 2020 r. Uroczyste wręczenie nagrody planowane jest w czerwcu – miesiącu urodzin patrona konkursu.
W ub. roku spośród ponad 170 tomów poetyckich, zwycięzcą został „Znikopis” Urszuli Kozioł.
