Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plenerowe Święto Papieru w Bydgoszczy, czyli ręczna praca na Wyspie Młyńskiej [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Plenerowego Święta Papieru w Bydgoszczy odbyło się 21 sierpnia na drewnianym podeście przy budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej. Uczestnicy za pomocą specjalnych sit uczyli się czerpać papier, poznali technikę barwienia papieru czy wydmuchiwali niezwykłe wzory. Inspiracją do tworzenia prac była czynna do 28 sierpnia wystawa "Leon Piesowocki. Artysta Generała Władysława Andersa"
Plenerowego Święta Papieru w Bydgoszczy odbyło się 21 sierpnia na drewnianym podeście przy budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej. Uczestnicy za pomocą specjalnych sit uczyli się czerpać papier, poznali technikę barwienia papieru czy wydmuchiwali niezwykłe wzory. Inspiracją do tworzenia prac była czynna do 28 sierpnia wystawa "Leon Piesowocki. Artysta Generała Władysława Andersa" Tomasz Czachorowski
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy 21 sierpnia zaprosiło mieszkańców do wspólnego tworzenia w ramach Plenerowego Święta Papieru. Każdy mógł własnoręcznie stworzyć dzieła, inspirowane jedyną w kraju retrospektywną wystawą Leona Piesowockiego, ostatniego żyjącego artysty gen. Andersa, którą do 28 sierpnia można zwiedzać w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy.

Specjalnymi sitami czerpać papier metodą rzemieślniczą, poznać technikę marmurkowego, dekoracyjnego barwienia papieru czy wydmuchiwać fantazyjne wzory na kartkach papieru bąbelkowego - tego wszystkiego była okazja spróbować podczas warsztatów, prowadzonych 21 sierpnia (niedziela) w ramach Święta Papieru na Wyspie Młyńskiej - przed Galerią Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, w budynku której do 28 sierpnia br. jest prezentowana wyjątkowa, bo pierwsza tak obszerna retrospektywna wystawa obrazów, grafik i rysunków Leona Piesowockiego - ostatniego żyjącego artysty gen. Andersa.

Nie przez przypadek prace właśnie tego artysty stały się inspiracją dla uczestników warsztatów Święta Papieru w Bydgoszczy.
- Piesowocki jako artysta cenił papier, na którym wykonywał swoje dzieła, często odbijał grafiki właśnie na papierze czerpanym. W technikach graficznych twórcy, tak jak i Piesowocki, wybierali papiery, które można moczyć i wykonywać na nich druk ślepy. Dodatkowym atutem jest tu faktura i struktura papieru - wyjaśniła nam Natalia Szczerbińska, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Polecamy także

Ręcznie stworzone przez siebie prace - po wysuszeniu ich niczym pranie - uczestnicy warsztatów mogli zabrać ze sobą do domu, na pamiątkę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera