Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowuje się do wernisażu wystawy monograficznej Hanny Oinonen, artystki wizualnej z Finlandii. Ekspozycja wraz z towarzyszącym jej katalogiem są nagrodą dla autorki. W 2021 roku Hanna Oinonen decyzją jury Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2021 została laureatką Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego ufundowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Nagrodzona praca "Wszystkie te chwile" była prezentowana na Wystawie Głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2021 roku. Hanna Oinonen jest już trzecią laureatką tej nagrody, wcześniej był nim Zhang Minjie z Chin (2015), a następnie Priscilla Romero z Kostaryki (2018).
"W nagrodzonej pracy autorstwa Hanny Oinonen jury doceniło eksperymenty technologiczne, preferowanie we własnej twórczości nowatorskich poszukiwań w dziedzinie grafiki, a także nawiązania do klasycznego warsztatu. Właśnie te cenne walory odnoszą się do dorobku graficznego Wyczółkowskiego. Dla Muzeum Okręgowego wystawy laureatów Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego są istotnym wydarzeniem, łączącym grafikę polską z grafiką światową, grafikę dawną z grafiką współczesną" - informuje Michał Litorowicz z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Przyznane przez MOB wyróżnienie ma na celu upamiętnienie twórczości graficznej patrona instytucji Leona Wyczółkowskiego (1852- 1936), wybitnego polskiego malarza i znakomitego grafika.
Wystawa Hanny Oinonen, zatytułowana "Bydgoszcz Projekt i inne historie" będzie prezentowana w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. ul. Mennica 8 w dniach 7 listopada 2024 - 2 lutego 2025 roku. Wernisaż zaplanowano 6 listopada o godz. 18.00.
Zgodnie z koncepcją artystki i kuratorki (dr Barbara Chojnacka) wystawa będzie realizacją stworzoną z myślą o określonym wnętrzu ekspozycyjnym, uwzględniającą walory czasu i przestrzeni.
Inspiracją był dla autorki pobyt w Bydgoszczy. "Z uwagi na autorski charakter ekspozycji oraz unikatowość prac, w większości wykonywanych w bydgoskim muzeum, zaplanowaliśmy, że aranżacja i montaż wystawy odbędą się przy udziale Hanny Oinonen podczas rezydencji artystycznej" - informuje MOB.
Na wystawie będzie można oglądać obiekty i instalacje artystyczne tworzone z uprawnych roślin ozdobnych i roślin pochodzących ze środowiska, a także przedmiotów codziennego użytku (żyrandole, krzesła), w tym tych pozyskanych z recyklingu. Dominujące na wystawie obiekty roślinne wzbogacą „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym. Idea sztuki Hanny Oinonen skupia się na wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień. Wiele prac artystki zawiera wątki autobiograficzne.
W ramach projektu wystawienniczego zaplanowano obszerny program wydarzeń towarzyszących, na który składają się: cykliczne wykłady i warsztaty dla publiczności, spotkanie autorskie z Hanną Oinonen, spotkanie graficzne z zaproszonymi artystami oraz finisaż wystawy z udziałem artystki. Ekspozycji będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog z esejami.
