Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pejzaż postindustrialny” na fotografiach w Galerii Miejskiej bwa

Justyna Tota
Justyna Tota
Dariusz Gackowski z cyklu Zachem, 2018
W Galerii Miejskiej bwa nowa wystawa, a na niej prace sześciorga fotografów, których kadry łączy krajobraz postindustrialny z różnych części Polski, w tym także z Bydgoszczy. Z autorami fotografii odbędzie się spotkanie online, wystawę można już zwiedzać (do 16 czerwca) w siedzibie przy ulicy Gdańskiej 20.

Nie tylko niszczejące budynki nieczynnych fabryk, ale także opustoszałe osiedla robotnicze czy portrety prezentowane są na najnowszej wystawie w bwa.

W tytułowy „Pejzaż postindustrialny” z różnych stron Polski, wpisują się też miejsca z Bydgoszczy w kadrach Dariusza Gackowskiego.

Jak zdradził nam fotografik, na ekspozycji zobaczymy kilka ujęć z wydanego w Bydgoskim Roku Dziedzictwa Przemysłowego (2018) jego autorskiego albumu „Industrial”, ale zdecydowana większość prac to te dotąd niepublikowane. I tak, na swych fotografiach Gackowski zabiera zwiedzających w opustoszałą przestrzeń Zachemu, dawnego Fotonu, w surową architekturę tajnej pohitlerowskiej fabryki zbrojeniowej DAG Fabrik Bromberg czy hal po fabryce Makrum, które nie tak dawno (bo w marcu) wyburzono. Są także zrobione w tym roku zdjęcia hali dawnego dworca towarowego z okolic pętli na ul. Rycerskiej, a także bydgoskiego Londynka, który zamieszkiwali robotnicy fabryk.

- Dla mnie fotografowanie takich miejsc to przygoda, wiedziona ciekawością. Zresztą jest cała rzesza ludzi - wielu z nich to fotograficy - którzy eksplorują zapomniane fabryki, kościoły czy nawet całe miasta jak Czarnobyl. Aktywność, o której mówię, to tzw. Urbex. Z drugiej strony, ten typ fotografii wpisuje się w nurt wspomnieniowy, ma także walor dokumentalny - zauważa Dariusz Gackowski.

Miejsca zamarłej cywilizacji - dla niektórych mogą być przygnębiającym widokiem, dla artystów fotografików to tzw. samograje.

- Krajobraz postindustrialny zawsze jest wdzięcznym tematem dla fotografika, oczywiście pod warunkiem, że potrafi oddać klimat miejsca - przyznaje Dariusz Gackowski, podkreślając, że gdy wkracza się w postindustrialną przestrzeń z aparatem, fotografuje się ją taką, jaką się zastało.

Z wszystkimi autorami zdjęć, czyli fotografami jak: Michał Cała, Dariusz Gackowski, Arkadiusz Gola, Rafał Kobyłecki, Marek Stańczyk i Katarzyna Świętochowska wkrótce można będzie spotkać się online (zamiast tradycyjnego wernisażu) na fanpage Galerii Miejskiej bwa.

Na żywo wystawę można zobaczyć w dużej sali Galerii Miejskiej bwa w siedzibie przy Gdańskiej 20, gdzie może przebywać nawet do 20 osób. Ekspozycja czynna do 14 czerwca.

Przypominamy, że obie siedziby Galerii Miejskiej bwa odwiedzać można w nowych godzinach (wtorek - piątek 12.00-18.00; sobota - niedziela 11.30-16.30). Zwiedzających obowiązuje zakrywanie ust i nosa (maseczki, chusty, przyłbice) oraz zachowanie bezpiecznego odstępu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera