Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partytury też nie płoną

Redakcja
Tuż po wakacyjnej przerwie, 24 sierpnia, o godz. 19 Filharmonia Pomorska otworzy jedną z najsłynniejszych książek świata, która została przełożona na jazz, swing i współczesne brzmienia.

Tuż po wakacyjnej przerwie, 24 sierpnia, o godz. 19 Filharmonia Pomorska otworzy jedną z najsłynniejszych książek świata, która została przełożona na jazz, swing i współczesne brzmienia. Co z tego wyniknie?

Chociaż ciekawość to podobno pierwszy stopień do piekła, to w przypadku książki „Mistrz i Małgorzata”, podanej w wersji instrumentalnej, perspektywa piekielna może się okazać bardziej kusząca niż święty spokój. A zatem zapraszamy na spotkanie z Garym Guthmanem, znakomitym kompozytorem, trębaczem i dyrygentem, który razem z Orkiestrą Symfoniczną FP oraz solistami: Małgorzatą Zalewską (harfa), Pawłem Pańtą (gitara basowa) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja) przeniosą słuchaczy w przestrzenie pełne muzycznej magii. Koncert rozpocznie jeden z największych przebojów Piazzolli „Libertango” w aranżacji Guthmana, później usłyszymy jego autorskie kompozycje, m.in. 5-częściową suitą na harfę i orkiestrę: „Master&Margarita”, która zabrzmi jako finał wieczoru.<!** reklama>

„Mistrz i Małgorzata”, powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa (1891-1940) opowiada o wizycie szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Akcja rozgrywa się w Moskwie za czasów Stalina. Losy Mistrza, utalentowanego autora manuskryptu o biblijnym Poncjuszu Piłacie, oraz jego muzy - Małgorzaty, ukazane są równolegle z biblijną historią Jeszuy i Piłata w Jerozolimie. Dodatkowo rzeczywistość ulega zniekształceniu za sprawą Szatana Wolanda i jego pomocników, którzy manipulują zdarzeniami, wykorzystując ludzkie słabości i grzechy. Ta wybitna i oryginalna powieść doczekała się wielu adaptacji filmowych, teatralnych, ale również zainspirowała twórców muzyki, przykładem jest właśnie suita „Master & Margarita”. Dzieło zostało skomponowane specjalnie dla Małgorzaty Zalewskiej. Jest ona bowiem jedną z niewielu tak utalentowanych harfistek, w dodatku koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna, celtycka, elektryczna i barokowa arpa doppia). Artystka czuje się równie swobodnie w wykonaniach wczesnego baroku, impresjonizmu czy jazzu i popu. Kolejnymi bohaterami koncertu będą Krzysztof Szmańda, wzięty perkusista, który na co dzień pracuje w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie (współpracuje również z orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonią Varsovią, jednocześnie realizując się artystycznie w jazzowo-bluesowych klimatach) i Paweł Pańta, znakomity kontrabasista, basista elektryczny, od wielu lat stały członek zespołów jazzmana Włodka Pawlika.

Bilety do nabycia za pośrednictwem strony www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej FP. Więcej informacji na www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!