Bydgoska opera 62. sezon artystyczny rozpocznie dosłownie baśniowo, bowiem pierwszymi spektaklami będzie cieszący się wielką popularnością balet „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. To dzieło skomponowane przez Bogdana Pawłowskiego w 1970 r. na bydgoskiej scenie operowej doczekało się już trzeciej wersji i ogromnej sympatii wśród młodych widzów. Obok tytułowych postaci w wersji baletowej pojawiają się także: Ptak, Lis, Żabka, Wiewiórki, Niedźwiedź, Myśliwy, Dwór, Świta.
- Opera Nova zaprasza na familijne spektakle dwukrotnie zarówno w piątek, jak i w sobotę o godz.11.00 i 17.00 oraz w niedzielę o godz. 17. Będzie to już 119. przestawienie tego tytułu, którego premiera odbyła się w 2000 roku, dotąd obejrzało go blisko 76 tysięcy widzów - informuje Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova.
Balet oraz orkiestra Opery Nova pod batutą Kamila Parchety taneczną wersję znanej baśni braci Grimm przedstawi w choreografii Henryka Konwińskiego. W roli Śnieżki występować będą kolejno: Marta Kurkowska i Natalia Ścibak, jako Książę: Krzysztof Górski i Paweł Nowicki, jako Macocha - Zła Królowa: Angelika Gembiak i Olga Karpowicz.
Artyści Opery Nova wraz z realizatorami październikowej premiery przygotowują się do wystawienia opery komicznej Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego „Awantura w Recco, czyli Drzewko Wolności”. Już od zeszłego tygodnia choreograf Robert Bondara pracuje z tancerzami baletu, natomiast śpiewacy rozpoczęli próby pod okiem współreżysera Macieja Wojtyszki i kierownik muzycznej Anny Duczmal-Mróz.

Należy podkreślić, że dwuaktowa wersja opery komicznej w nowej redakcji muzycznej została stworzoną specjalnie na zamówienie Opery Nova w Bydgoszczy.
- Tę mało znaną pozycję współczesnej twórczości operowej Opera Nova pragnie zaprezentować w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawienie realizowane i finansowane w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021”. W operowym foyer oglądać można projekty scenografii Wojciecha Stefaniaka do październikowej premiery - dodaje Ewa Chałat.
Pierwsze wystawienie opery „Awantura w Recco, czyli Drzewko Wolności” zaplanowane jest na 27 października, bilety na premierowy spektakl będzie można kupić już od wtorku, 18 września.
Dzień później - 19 września - rozpocznie się sprzedaż o połowę tańszych biletów (25 zł) na operę „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, wystawianą 5, 6 i 7 października. W ten sposób Opera Nova w Bydgoszczy włącza się w ogólnopolską akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, organizowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Polską Organizacją Turystyczną oraz w akcję „Metropolia za pół ceny”, organizowaną przez Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz i Miasto Bydgoszcz.
Natomiast miłym podsumowaniem poprzedniego sezonu jest fakt, że Opera Nova w Bydgoszczy została nominowana do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury 2018 aż w czterech kategoriach: najlepszy spektakl - „Falstaff” G. Verdiego w reż. Macieja Prusa; najlepsza śpiewaczka operowa - Krystyna Nowak za rolę Zuzanny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta; najlepszy śpiewak operowy - Łukasz Goliński za tytułową rolę w „Falstaffie” G. Verdiego oraz najlepszy plakat - tu nominowano plakat Tomasza Bogusławskiego, zapowiadający „Falstaffa” G. Verdiego. Które z tych kategorii będą zwycięskie dla bydgoskiej opery, okaże się już w najbliższy poniedziałek (17 bm.) podczas uroczystej gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Trzymamy kciuki!
Będzie podwyżka 500+ ? 1000 plus - możliwa waloryzacja programu 500 plus.