Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opakowania młodych projektantów UTP w Bydgoszczy w prestiżowym konkursie i na międzynarodowych targach

Justyna Tota
Justyna Tota
Monika Czapiewska z projektem opakowań maszynek do golenia i Wojciech Zabel autor projektu haczyków wędkarskich, oprócz nominacji w konkursie Art of Packaging - Debiuty, są także jednymi z finalistów Strefy Studenta 2020 Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations
Monika Czapiewska z projektem opakowań maszynek do golenia i Wojciech Zabel autor projektu haczyków wędkarskich, oprócz nominacji w konkursie Art of Packaging - Debiuty, są także jednymi z finalistów Strefy Studenta 2020 Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations Wzornictwo UTP
- Większość produktów, z których wszyscy korzystamy, jest opakowywana. Potrzeby są więc ogromne, możliwości też - mówi nam mgr sztuki Anita Szymankiewicz, prowadząca Pracownię Projektowania Opakowań w Katedrze Wzornictwa UTP, której studenci są nominowani w prestiżowym konkursie Art of Packaging 2020 oraz zostali finalistami Strefy Studenta 2020 Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations.

Od opakowania na haczyki wędkarskie przez pudełko na pacynki, które umożliwia stworzenie domowego teatrzyku, po serię opakowań na maszynki do golenia - to tylko część z 10 prac studentów Pracowni Projektowania Opakowań i koła naukowego na Wzornictwie UTP w Bydgoszczy, które otrzymały nominację w 5 kategoriach konkursu Art of Packaging 2020 Debiuty dla Najlepszego Opakowania Roku. Sukces tym większy, gdyż konkurencja ogromna (w konkursie uczestniczy ponad 20 uczelni z całego kraju), a sama Pracownia Projektowania Opakowań bydgoskiego UTP młoda, bo działająca od 1,5 roku.

Co jest najważniejsze w projektowaniu? - Uczę studentów podstawowych zasad konstrukcji, dbałości o związek formy i funkcji, ale najważniejsza jest radość tworzenia i to właśnie staram się wykształcić u swoich studentów - mówi prowadząca Pracownię Projektowania Opakowań oraz koło naukowe Anita Szymankiewicz, która zachęca swych studentów do wykorzystywania metody storytellingu.

- Kieruję się dewizą, że historia tworzy opakowanie, a opakowanie może tworzyć później swoją historię. Obecnie projektowanie opakowań opiera się na łączeniu estetyki z funkcjonalnością. To jednak opowieść jest punktem wyjścia do stworzenia projektu opakowania. Obraz wizualny staje się w dzisiejszych czasach jednym z ważniejszych podłoży pod komunikat. Wyrazistość przedstawianej historii zapewnia odpowiedni odbiór i wyróżnienie na sklepowej półce, pozwala też rozpocząć interakcję z odbiorcą - wyjaśnia nam Anita Szymankiewicz.

Nasza rozmówczyni zwraca też uwagę, że na rynku jest coraz więcej innowacyjnych, nieszablonowych form opakowań.
- Nowatorskie podejście do projektowania świadczy o coraz większej świadomości zarówno twórców, jak i odbiorców. Tak zaprojektowane opakowania są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim zaspokajają potrzeby konsumenckie. Studenci zdają sobie z tego sprawę i cieszę się, że podejmują próby projektowe w różnych sferach designu opakowań - przyznaje Anita Szymankiewicz.

Celem organizowanego od 14 lat konkursu Art of Packaging - Debiuty jest nagradzanie pomysłów młodych projektantów i odkrycie nowych talentów w branży opakowań. Na gali finałowej konkursu ogłoszeni zostaną zwycięzcy poszczególnych kategorii oraz wyłoniony autor najlepszego opakowania - Perły wśród Opakowań.

Najlepszym Opakowaniem Roku 2020 mogą zostać projekty studentów wzornictwa UTP nominowane w kategoriach:

POS:

  • duet Anna Tkachenko i Wojciech Zabel za projekt ekspozytora Choco Shop
  • Małgorzata Kosicka za projekt ekspozytora ROCKET2000
  • Laura Gmyrek za projekt ekspozytora Lemoniada

NA MIARĘ:

  • Monika Czapiewska za projekt #shaveit - zestaw opakowań na maszynki do golenia
  • Gabriela Skrobacka za projekt opakowania na pacynki
  • Wojciech Zabel za projekt serii opakowań na haczyki wędkarskie

ETYKIETA:

  • Małgorzata Kosicka za projekt etykiety na piwo Excentrycy

PACK&GIFT:

  • Inez Hinczewska za projekt Full&Light - opakowania na kolczyki
  • Emilia Nowakowska za projekt Candles - seria opakowań na świece zapachowe

ZDROWIE:

  • Wiktoria Falba za projekt Vcaps - seria opakowań na suplementy.

I na tym nie koniec dobrych wieści!
- Właśnie dowiedzieliśmy się, że kolejni zdolni studenci zostali finalistami Strefy Studenta 2020 i będą mogli zaprezentować swoje prace na Międzynarodowych Targach Opakowań Packaging Innovations w warszawskim Centrum Expo XXI. To niepowtarzalna szansa na pokazanie prac szerokiemu gronu publiczności, nawiązanie kontaktów biznesowych i pozyskanie zawodowych zleceń. W zeszłym roku trzech naszych studentów uczestniczyło w targach, a jeden z nich - Bartosz Świątkowski - został zdobywcą głównej nagrody w kategorii Wrażenie - informuje Anita Szymankiewicz, która zachęca studentów do uczestniczenia w konkursach. Dlaczego?
- Każdy projekt poprzedzony jest skrupulatnymi analizami, ale dopiero jego konfrontacja z opiniami ekspertów pozwala ocenić, czy spełnia on oczekiwania rynku - odpowiada Anita Szymankiewicz. - Każda wygrana i nominacja to olbrzymia radość i poczucie satysfakcji. Jestem bardzo dumna z moich studentów. Gratuluję zawsze nie tylko laureatom, ale wszystkim, którzy podjęli próbę przygotowania prac konkursowych, bo zwycięskie dla rozwoju jest każde doświadczenie.

Finaliści Strefy Studenta 2020 Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations

w kategorii Szata Graficzna:

  • Wiktoria Falba z projektem Yarnoodle - Opakowanie na włóczkę i druty

w kategorii Wrażenie:

  • Wojciech Zabel z projektem Haczyki - Opakowanie na haczyki wędkarskie
  • Monika Czapiewska z projektem #shave it - Zestaw opakowań na maszynki do golenia

w kategorii Forma i Funkcja:

  • Blanka Czubacka z projektem Monitor samopoczucia Synza - opakowanie na leki

Powyższe prace powstały w Pracowni Projektowania Opakowań, prowadzonej przez mgr sztuki Anitę Szymankiewicz.

W kategorii Forma i Funkcja finalistką została również nasza tegoroczna dyplomantka Agnieszka Rosołowska z pracą: Opakowanie na cebulki kwiatowe, którą przygotowała pod kierunkiem dr Marcina Jędrzaka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera