Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi bronią się kreatywnością! Tak projektują studenci Wzornictwa UTP w Bydgoszczy [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Młodzi projektanci zapraszają do zwiedzania wystawy Dyplomy - Wzornictwo UTP w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20). Na zdjęciu większość autorów prac wraz z kuratorkami wystawy: Elizą Sikorrą oraz Sarą Betkier - projektantką mody, która w Katedrze Wzornictwa UTP prowadzi nową pracownię projektowania ubiorów
Młodzi projektanci zapraszają do zwiedzania wystawy Dyplomy - Wzornictwo UTP w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20). Na zdjęciu większość autorów prac wraz z kuratorkami wystawy: Elizą Sikorrą oraz Sarą Betkier - projektantką mody, która w Katedrze Wzornictwa UTP prowadzi nową pracownię projektowania ubiorów nadesłane/ UTP Bydgoszcz
Od opakowań przez meble czy wyposażenie wnętrz aż po przystanek miejski - projekty łączące estetykę, nowoczesność i użyteczność można już oglądać w Galerii Miejskiej bwa w ramach 11. edycji wystawy „Dyplomy” studentów Katedry Wzornictwa UTP w Bydgoszczy. Przy wsparciu miasta jedna z prac dyplomowych została już zrealizowana na ulicy Pomorskiej! Pracami młodych projektantów UTP są też zainteresowane firmy.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały

W dobie pandemii, kiedy pracownie są zamknięte na cztery spusty, studenci kierunku Wzornictwa UTP mogli konsultować się z opiekunami naukowymi jedynie zdalnie, tworząc m.in. makiety, modele czy plansze swych projektów, jakie byli w stanie wykonać w domach.

- Jako szef katedry miałem obawy, czy praca zdalna przyniesie pożądane efekty, ale muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Zarówno studenci, jak i promotorzy zrobili wszystko, by projekty były profesjonalne i innowacyjne, a prezentująca je wystawa w wizualnym odbiorze imponująca - mówi nam dr hab. Romuald Fajtanowski, kierownik Katedry Wzornictwa, profesor UTP.

Od wtorku (16 lutego 2021 r.) pomysłowość młodych projektantów można podziwiać na wystawie „Dyplomy - Wzornictwo UTP 2021”, dostępnej, tradycyjnie już, w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 (wystawa czynna jest do 21.03. 2021 r.).

Na ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy szyldy zakładów rzemieślniczych są już po metamorfozie!

Jak nam zdradzono, jedna z prac dyplomowych została już zrealizowana - na ulicy Pomorskiej. Chodzi o szyldy trzech zakładów rzemieślniczych:

  • Zakład szewski „Sznurówka”,
  • Zakład naprawy maszyn do szycia,
  • Serwis elektronarzędzi,

które zaprojektowała Monika Czapiewska, a dzięki dotacji z Urzędu Miasta Bydgoszczy możliwa była prawdziwa metamorfoza dotąd nieestetycznych i pstrokatych szyldów na nowe, komponujące się z obiektami i charakterem zakładów szyldy w formie metaloplastyki, ręcznie malowanej tablicy czy przestrzennych liter i neonów.

- Pani Monika Czapiewska opracowała także „Szyldownik Bydgoski”, stanowiący zbiór zasad i wskazówek dotyczących projektowania i umieszczania szyldów. Ten solidnie opracowany elementarz prawidłowego projektowania szyldów dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych w biurze plastyka miejskiego - dodaje dr hab. Romuald Fajtanowski.

Ciekawostką jest, że „Szyldownik Bydgoski” przywołuje także przeszłość, bo znalazły się w nim także stare fotografie i pocztówki bydgoskich ulic z witrynami i neonami z początku XX wieku oraz lat 70.

Przystanek miejski UTP w Fordonie na miarę Politechniki Bydgoskiej!

Szansę na realizację ma także projekt przystanku uniwersyteckiego komunikacji miejskiej autorstwa Blanki Czubackiej. Chodzi o przystanek Kaliskiego UTP w Fordonie, który prócz półotwartej nowoczesnej bryły z ławeczkami, byłby podpięty pod ITS, a pod ekologicznym zadaszeniem miał dostęp do internetu, stacje USB, biletomat czy multimedialny informator.

- Chcemy zrealizować ten projekt z pomocą władz uczelni i przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Zwłaszcza, że jest zamiar przekształcenia UTP na Politechnikę Bydgoską. Taka nazwa zobowiązuje, więc studenci powinni mieć przystanek godny politechniki - argumentuje szef Katedry Wzornictwa UTP.

Producent grzejników z Włocławka wdraża już projekt

Seria grzejników z funkcją lustra to z kolei projekt pracy dyplomowej Julii Buczkowskiej, który zdobył nagrodę w konkursie, organizowanym przez producenta grzejników - Instal-Projekt z Włocławka. Firma sfinalizowała prototyp kaloryfera i będzie wdrażać go do produkcji.

- Ciekawym projektem jest także, m.in., mebel będący alternatywą dla fotela geriatrycznego, którego projektantką jest pani Weronika Pustułka. W domowych warunkach może służyć rehabilitacji osób z dysfunkcjami czy seniorów - wyjaśnia prof. Fajtanowski i wskazuje też na całą gamę pomysłowych opakowań herbaty projektu Zosi Płachty czy fast boxów projektu Łukasza Breitenbacha, czyli szybko składanych i rozkładanych pudełek (z grafikami humorystycznie nawiązującymi do formuły 1) na produkty sieci fast food.

Pandemia też zainspirowała projektantów bydgoskiego UTP

Na wystawie znajdziemy też Grymaski projektu Wojciecha Zabla, czyli serię kolorowych opakowań na równie kolorowe maseczki ochronne dla dzieci. Opakowanie po rozłożeniu staje się... grą planszową. Innym projektem postpandemicznym są nakładki na klamki zaprojektowane przez Weronikę Koj. Natomiast Paweł Pabijan zaprojektował modyfikację elektrycznego renaulta twizy na mały samochód dostawczy z myślą o mocno rozwijających się usługach kurierskich. Niewielkim autem, wyposażonym w specjalne skrytki, można by przewozić nie tylko paczki, ale także być mobilnym dostawcą branży gastronomicznej.

A to tylko część Dyplomów UTP 2021, którym warto przyjrzeć się z bliska na wystawie.

Ostatnia taka wystawa bydgoskich Dyplomów

- To ostatnia wystawa z dyplomami wyłącznie inżynierskimi, od przyszłego roku dołączą także projekty magisterskie - podkreśla dr hab. Romuald Fajtanowski i jako kierownik Katedry Wzornictwa UTP dodaje, że oferta dydaktyczna na kierunku Wzornictwa wciąż się rozwija: - Na studiach II stopnia zostaną uruchomione dwie nowe pracownie: projektowania środków transportu oraz projektowania ubiorów, która jest już wyposażona w osiem stanowisk z maszynami do szycia wiodących firm.

Bogatą ofertę profili studiów na kierunku Wzornictwo UTP w Bydgoszczy na wystawie (i w sieci) promuje także specjalnie przygotowany film.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo