Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplomy na wystawie, czyli dekada użytecznej kreatywności młodych projektantów UTP w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Część ubiegłorocznych prac dyplomowych studentów i absolwentów Wzornictwa UTP w Bydgoszczy: Daria Gwardzik (modułowy mebel z funkcją przechowywania); Artur Bożek (samochód specjalny o napędzie elektrycznym); Beata Sawicka (gra dla osób niewidomych); Celina Glazik (maska antysmogowa); Piotr Krzyżan (doniczki hydroponiczne)
Część ubiegłorocznych prac dyplomowych studentów i absolwentów Wzornictwa UTP w Bydgoszczy: Daria Gwardzik (modułowy mebel z funkcją przechowywania); Artur Bożek (samochód specjalny o napędzie elektrycznym); Beata Sawicka (gra dla osób niewidomych); Celina Glazik (maska antysmogowa); Piotr Krzyżan (doniczki hydroponiczne) Kolaż jt
Nowa stacja bookcrossingu (która wiosną stanie w parku!), biurko do nauki matematyki czy biodegradowalne opakowania i doniczki - to tylko część projektów 10. edycji obrony i wystawy Dyplomy studentów i absolwentów Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, które będzie można zobaczyć w Galerii Miejskiej bwa. Wernisaż w piątek (28 lutego) o godz. 18, wstęp wolny.

Wśród projektów w ubiegłym były m.in. maska antysmogowa, zestaw doniczek hydroponicznych (takich, które same informują o konieczności uzupełnienia wody i doświetlają roślinę), elektryczne auto dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy... A już pod koniec lutego na obronie i wystawie prac dyplomowych studentów Katedry Wzornictwa UTP premierowo zobaczymy, np. biodegradowalne opakowania i doniczki z tworzywa wytwarzanego z bioodpadów typu skórki bananów, obierki ziemniaków, strużyny jabłek i spożywczej żelatyny. Już te kilka przywołanych przykładów pokazuje, że prace młodych dizajnerów są odpowiedzią na potrzeby świata i rynku.

Projekt nie może być tylko „ładny”

- Taka jest rola projektanta i zarazem największe wyzwanie, by zaprojektować coś, co będzie potrzebne i w użyciu przez lata, a potem da się zutylizować, by nie zaśmiecać środowiska. Chiński model projektowania, nastawiony na szybki zysk poprzez zarzucenie rynku tanimi rzeczami, które po roku czy dwóch do niczego się już nie nadają, minął - mówi dr hab. Romuald Fajtanowski, kierownik Katedry Wzornictwa UTP, podkreślając, że konieczna jest synergia między projektantem, producentem i odbiorcą.

Nie jest sztuką zaprojektować coś, co będzie „ładne”, ale tak naprawdę do niczego nieprzydatne. Dziś na rynku jest bardzo dużo rzeczy zrobionych finezyjnie, zgodnie z najnowszymi trendami. Są one jednak na tyle wyraziste w swej stylistyce, że szybko się nudzą i są zastępowane jeszcze bardziej wybujałymi projektami. Tak tworzy się spirala, od której dzieli tylko krok do strefy gadżeciarstwa.
Naszym studentom oraz absolwentom staramy się wpajać, by nie ulegali przesadnie modom i nie tworzyli „dizajnerskich” (bardzo nie lubię tego określenia) rzeczy. Zamiast tego warto starać się tworzyć rzeczy neutralne, uniwersalne, takie które mogą podobać się, ale będą też użyteczne - wyjaśnia dr hab. Romuald Fajtanowski

Szklana piramida z książkami


Studenci Wzornictwa bydgoskiego UTP zdają się tą myśl doskonale rozumieć. Ich projekty są na tyle innowacyjne i profesjonalne, że stanowią gotową ofertę dla producentów, którzy coraz chętniej nawiązują współpracę.

-[i]Są już prowadzone rozmowy dotyczące produkcji jednej z pracy zaprezentowanych podczas ubiegłorocznej obrony dyplomów i naszego festiwalu Young4Design. Szczegółów nie mogę jeszcze zdradzić. Mogę za to powiedzieć, że dzięki staraniom uczelni i plastyka miejskiego pana Marka Iwińskiego, udało się sfinalizować projekt tegorocznego dyplomu dotyczącego stacji bookcrossingu.
Dzięki dotacji z Urzędu Miasta Bydgoszczy wiosną nowa stacja bookcrossingu stanie w pasie zieleni między Galerią Miejską bwa a Kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To przeszklona konstrukcja w kształcie piramidy z przedłużonym jednym bokiem, z którego można wysunąć ławeczkę, by przysiąść i przejrzeć książki

- zdradza nam szef Katedry Wzornictwa UTP.

Nasz rozmówca liczy na to, że wkrótce także meble młodych projektantów UTP będą mogły trafić do produkcji. - Dwie tegoroczne prace dyplomowe będą uczestniczyć w konkursie na projekty ciekawych mebli z zastosowaniem nowych rodzajów oklein. Mamy do zaoferowania m.in. biurko, które ma pomagać dzieciom w nauce matematyki, dzięki wyposażeniu go w elementy do nauki geometrii, tabliczki mnożenia itp. - opisuje dr hab. R. Fajtanowski.

Premiera projektów na obronie i wystawie Dyplomy

Wszystkie ciekawe rozwiązania, jakie studenci Katedry Wzornictwa UTP i ich opiekunowie opracowali w roku akademickim, przez miesiąc będzie można oglądać w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) na wystawie Dyplomy, której wernisaż w piątek (28.02.) o godz. 18. Będzie to już 10. edycja prezentacji prac dyplomowych, poprzedzona ich obroną także w bwa - 25 i 26.02. od godz. 10.

Magisterka na Wzornictwie UTP i nowa pracownia prowadzona przez projektantkę mody!

-Po raz pierwszy, wręczając dyplomy, będę nie tyle żegnał naszych absolwentów, co witał ich na kierunku kontynuowanym na studiach magisterskich. Po skomplikowanych procedurach ministerialnych udało nam się otworzyć program studiów magisterskich, który został przyjęty praktycznie bez żadnych poprawek. To jest nasz wielki sukces, osiągnięty po latach skrupulatnego budowania kadry dydaktycznej, projektowej i artystycznej - nie kryje radości dr hab. Romuald Fajtanowski, dodając, że w ramach studiów II stopnia, oprócz dotychczasowych pracowni klasycznego dizajnu, komunikacji wizualnej, projektowania opakowań czy mebli, w Katedrze Wzornictwa UTP zostanie otworzona pracownia projektowania ubioru.

Pracownię projektowania ubioru poprowadzi Sara Betkier - jedna z ciekawszych, młodych, polskich projektantek mody. Laureatka m.in. nagrody Nadzieja Roku przyznanej w 2016 roku przez Polską Akademię Mody.
dr hab. Romuald Fajtanowski

- Dizajn jest pojęciem bardzo pojemnym, dlatego nasi absolwenci mają szeroki wachlarz umiejętności. Żaden z naszych absolwentów nie ma problemu ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Jako jedyna uczelnia wyższa w kraju szczycimy się tym, że nadajemy tytuł inżyniera wzornictwa. Wkrótce będą to także magistrzy. Cały czas rozwijamy spektrum działania i to jest najlepsze podsumowanie 10 lat naszej pracy - dodaje dr hab. Romuald Fajtanowski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera