Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

- Studenci cały czas mocno nas zadziwiają. Mimo pandemii, intensywnie pracują, a efekty ich pracy wszyscy mogą zobaczyć na wystawie, czynnej już od tego piątku w Galerii Miejskiej bwa - powiedział nam świeżo po obronie prac dyplomowych dr hab. Romuald Fajtanowski, profesor PBŚ, dziekan Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Na Dyplomach 2022 w Bydgoszczy - projekt sportowego auta, proteza do jazdy na rowerze, moda, opakowania, zabawki, meble...
To już dwunasta wystawa dyplomów studentów kierunku Wzornictwa PBŚ. W pierwszej kolejności - od 11 lutego do 3 marca br. - na ekspozycji możemy zobaczyć prace inżynierskie, czyli studentów I stopnia. Są to projekty z różnych sfer designu - od zabawek, mebli, wyposażenia wnętrz, artykułów medycznych, przez tekstylia, opakowania po obiekty w przestrzeni miejskiej. Jest też coś dla fanów motoryzacji!
- Pod względem wizualnym jedną z ciekawszych prac jest nowoczesne nadwozie sportowego samochodu projektu Łukasza Kawczyńskiego. Auto ma piękną linię i drapieżną stylistykę. Jest dość odmienne od samochodów na co dzień poruszających się po bydgoskich ulicach - wskazuje dziekan Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ, ufając, że projekt tego pojazdu wywoła dyskusję wśród zainteresowanych motoryzacją.
Zaciekawienie wzbudza też projekt protezy do jazdy na rowerze. - To projekt stworzony z myślą o osobach, które utraciły kończynę górną. Proteza umożliwia osobom z dość poważną dysfunkcją ruchu czerpać w pełni przyjemność z jazdy na rowerze. Jest to projekt, który powstawał we współpracy z instytutami, profesjonalnie zajmującymi się protezami. Nasz student Paweł Rossa udał się specjalnie do Warszawy, by tam w jednej z firm produkcyjnych stworzyć prototypy i modele protezy. To projekt bardzo potrzebny i na czasie - ważne, by dziś każdy mógł prowadzić zdrowy styl życia - wyjaśnia nam prof. Romuald Fajtanowski.
Bydgoskie spichrze, Hala Targowa czy most na szachownicy. Będzie nowa miejska atrakcja?
Nie od dziś studenci Wzornictwa PBŚ swoją pomysłowością nie tylko zdobywają laury w konkursach krajowych i międzynarodowych. Część ich projektów jest wcielanych w życie. Tak dzieje się, m.in., w przestrzeni miejskiej, która tym razem zyskać może bardzo oryginalną atrakcję w postaci plenerowych szachów.
- Są to szachy, dla których motywem przewodnim jest bydgoska architektura. Inspirowaliśmy się najbardziej charakterystycznymi obiektami Bydgoszczy takimi, jak: zabytkowe spichrza, „szklane spichrze” mBanku, most Uniwersytecki czy Hala Targowa - zdradza nam dziekan Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ, dodając, że na szachownicy, którą rozłożyć można na trawie niczym koc piknikowy, znajdują się pionki (z filcu) w kształt strzelistego spichrza, zaś figury przywołują inne wspomniane bydgoskie budowle.
- Będziemy starać się zaproponować Urzędowi Miasta Bydgoszczy realizację projektu szachów plenerowych, które w oryginalny sposób łączą promocję naszego miasta z zabawą wśród zieleni - dodaje prof. Fajtanowski, podpowiadając, że prototyp i gotową planszę do gry znajdziemy też na wystawie.
Polecamy także
Na wystawie Dyplomy 2022 nie brak także mody - prezentowane są cztery nowoczesne kreacje, zaprojektowane przez Julię Szarwińską - studentkę z Pracowni Projektowania Ubiorów, prowadzoną pod pieczą projektantki Sary Betkier. Projekty ubiorów zobaczymy także w marcu na wystawie prac magisterskich.
Rozwój kierunków kreatywnych na Politechnice Bydgoskiej
Dyplomy 2022 to pierwsza wystawa pod wspólnym szyldem Wydziału Sztuk Projektowych, jaki powstał z połączenia katedr - Architektury Wnętrz i Wzornictwa. I na tym nie koniec rozbudowy kreatywnych kierunków. Jak się dowiedzieliśmy, PBŚ zgłosiła już do ministerstwa projekt utworzenia kierunku: Komunikacja wizualna.
- Młodzi projektanci rozwijają się u nas pod okiem kadry naukowej - projektantów praktyków, prawdziwych pasjonatów, którzy od lat w swoją pracę wkładają serce, dzięki czemu wydział wciąż rozwija się i cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi dziekan Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, dodając, że nie zdarzają się sytuacje, by absolwenci mieli problemy ze znalezieniem pracy.
- Studenci chwalą sobie, że kończąc Politechnikę Bydgoską, mają tę przewagę na konkurencją z Akademii Sztuk Pięknych, że są bardzo dobrze przygotowani do zawodu od strony technologicznej i projektowej. Tytuł inżyniera, który jako jedyna w Polsce uczelnia dajemy projektantom, jest obecnie poszukiwany i przydatny na rynku pracy - podsumowuje prof. Romuald Fajtanowski.
Osobom zainteresowanym podpowiadamy, że od 14 lutego m.in. Wzornictwo Politechniki Bydgoskiej rozpoczyna rekrutację na studia II stopnia i to w zupełnie nowej formule „Studiuj i pracuj”, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ
![Studenci Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej znów zadziwią kreatywnością. Dyplomy 2022 na wystawie [zdjęcia]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/68/f3/620538383b6c0_p.jpg?1644509243)