Wernisaż wystawy odbył się we wtorkowy wieczór (18 kwietnia).
- Na tej wystawie prezentujemy prace dyplomowe dziesięciorga absolwentów II stopnia Wzornictwa - mówi dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, kierownik Katedry Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych PBŚ. - Z dwóch względów jest ona wyjątkowa. Po pierwsze, to historyczna wystawa dyplomowa, bo to pierwsza grupa absolwentów tego kierunku uzyska dyplom magistra na naszym nowym Wydziale Sztuk Projektowych, który działa w strukturach PBŚ od stycznia ubiegłego roku. Po drugie, autorzy prac to wyjątkowi studenci. Od początku studiów mieli zapędy do projektowania graficznego. Wielokrotnie brali udział w wielu konkursach międzynarodowych i byli nagradzani.
Autorami projektów prezentowanych na wystawie są: Julia Buczkowska, Zofia Bukowiecka, Jagoda Bułka, Patrycja Doman, Marta Grykałowska, Inez Hinczewska, Weronika Koj, Weronika Pustułka, Maja Stanowska i Wojciech Zabel.
Jakie projekty można zobaczyć na wystawie?
- Ich prace są efektem przeprowadzonych badań i analiz, których wyniki studenci zawarli w swoich pracach magisterskich, ich owocem są właśnie zrealizowane projekty - podkreśla dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.
Na wystawie można np. zobaczyć „multimedialne” opakowania, obiekty multisensoryczne, a nawet instrumenty muzyczne, które powstały na bazie starych instrumentów perkusyjnych. Nadano im nowe współczesne formy, a zaprojektowano je dla dzieci.
- Jest też gra planszowa do nauki języków, która powstała z myślą o naszych gościach z Ukrainy, ale tak naprawdę może służyć również do nauki innych języków - mówi dr Ewa Raczyńska-Mąkowska. - Można też podziwiać meble, w tym serię przeznaczoną do przestrzeni wejściowej w Młynach Rothera. Mogą być przesuwane, dostawiane. Projekt jest praktycznie przygotowany do realizacji, a na wystawie prezentowany w skali 1:1.
Osoby, które odwiedzą wystawę, zobaczą też lampę, która działa jak światło słoneczne czy matę sensoryczną modułową.
- Ten ostatni projekt stworzyła Marta Grykałowska. Mata ma ciekawą historię. Studentka sama ją tkała dla synka, a skorzystała ze starych materiałów po babci - informuje dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.
Wystawa w Galerii Miejskiej bwa czynna będzie do 7 maja
Ponadto na wystawie prezentowany jest system dzielenia przestrzeni parawanami do zastosowania w domu lub miejscu pracy, czy bardzo ciekawe serie opakowań np. takie, które pozwalają nie pomylić płynu do mycia naczyń z płynem do kąpieli. Są też niesamowite opakowania do napojów energetycznych ze specjalną aplikacją, czy do świec zapachowych.
- W tym ostatnim przypadku praca świetnie opisuje, w jaki sposób zapach na nas wpływa, jak poprawia nasze samopoczucie, a trzeba wiedzieć, że człowiek najdłużej zapamiętuje właśnie zapachy - podkreśla dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.
Wystawa w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 czynna będzie do 7 maja. Jej kuratorami są Maria Dudzic i Tomasz Pietrzyk.
Warto się na nią wybrać. Zachęca do tego także dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.
- Prezentacja prac dyplomowych absolwentów II stopnia Wzornictwa jest świadectwem nie tylko wrażliwości studentów, ale też ich umiejętności dostrzegania problemów projektowych, które wymagają rozwiązania, by nasze życie stawało się po prostu lepsze.
Zobacz wideo: Uczeń VI LO w Bydgoszczy stypendystą programu finansowanego przez Departament Stanu USA
