Spacer rozpoczął się przy wiklinowej instalacji obok synagogi. Miłośnicy historii ulicą Bydgoską przeszli do Rynku, by następnie Bydgoską, Patrolową i Piekary wrócić do synagogi. Dzięki kodom QR i okularom VR można było obejrzeć synagogę jak za dawnych lat.
Projekt artystyczny „Powroty Fordon 1973-2023” oficjalnie rozpoczął się 1 czerwca. Materiałem budującym tę inicjatywę były zdjęcia z archiwów bydgoszczan – fotografie osób, rodzin, mieszkańców Starego Fordonu: zarówno tych żyjących, jak i tych, którzy już odeszli. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się jednak znacznie wcześniej, bo aż trzy lata temu. Wówczas był to zarys większego pomysłu, jak przywrócić do Fordonu pamięć o jego dawnych mieszkańcach.
- Fordon to ludzie; różnorodność kulturowa, przywiązanie do miejsca, lokalny koloryt, historia, a w konsekwencji poczucie traconej tożsamości i proces jej ratowania. Powrotu, który ma teraz miejsce – zauważa dr Ewa Raczyńska-Mąkowska. - Konsekwentne gromadzenie archiwalnych materiałów zaowocowało potężnym zbiorem około dwustu zdjęć, których zasadnicza część pochodzi z zasobów Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Ich źródłem była jednak znacznie szersza społeczność. Zdjęcia zostały zeskanowane i opracowane graficznie, co dało bazę do dalszych działań. Wysoka jakość skanów pozwoliła odkryć na fotografiach także elementy wcześniej niewidoczne - co za tym idzie, odkryć je na nowo.
„Powroty Fordon 1973-2023” wspiera Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Projekt realizowany był dzięki stypendium prezydenta miasta Bydgoszczy, marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dzięki wsparciu Politechniki Bydgoskiej. Patronat honorowy nad projektem objęło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.
