PRZECZYTAJ:Operator BRA codziennie naprawia kilkanaście rowerów. Usterek jest znacznie więcej
[break]
Cztery z nowych stacji zamówił ratusz. Zostały one usytuowane u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Warszawy i Powstania Listopadowego, Bocianowo i Kaszubskiej (plac Kościuszki), Glinki i Białostockiej. Każda z nich liczy 15 stanowisk, a od wczorajszego poranka na każdej z nich zostało wpiętych po 10 rowerów.
W poniedziałek zaczęła też działać pierwsza komercyjna stacja Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, która powstała przy ulicy Grunwaldzkiej przy siedzibie Biznes Parku. Jej fundatorem była firma Atos. Tu ustawiono 8 rowerów. Ogółem w mieście przybyło więc 48 jednośladów. Teraz w sumie w całej Bydgoszczy do dyspozycji mieszkańców będzie 358 rowerów (36 stacji).
Dochodzi godzina 11. 30. na stacji nr 34 w pobliżu placu Kościuszki stoi 6 rowerów. Cztery są już w użytkowaniu. Maciek, uczeń II klasy liceum, wypożycza jeden z nich. - Fajnie, że taka stacja powstała w tym miejscu. Bydgoszczanie coraz częściej przesiadają się na rowery i na pewno ta inwestycja jest potrzebna - mówi. A jego kolega Paweł dodaje: - Od października będę studiował budownictwo na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym i marzą mi się takie stacje roweru miejskiego w Fordonie.
Z nowej stacji zadowolony jest pan Mieczysław, mieszkaniec ulicy Bocianowo. - Często jeżdżę moim prywatnym jednośladem, ale chętnie skorzystam też z roweru miejskiego. Gdy dziś rano zobaczyłem tu rowery, bardzo się ucieszyłem - zapewnia.
W ubiegłym tygodniu spółka BikeU, operator Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego zgłosiła Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej gotowość do odbioru nowych stacji.
- W piątek odbył się odbiór techniczny, a od poniedziałku bydgoszczanie mogą już z nich korzystać - mówi Marcin Jeż z firmy BikeU.
Czy jest szansa, że w tym roku powstaną kolejne stacje BRA?
- Prowadzimy rozmowy na temat kolejnych stacji komercyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku powstanie nowa stacja przy Cukierni Sowa przy ul. ks. Schulza na Błoniu. Trwają też negocjacje z Ikeą i Auchan, ale uruchomienie tych stacji nastąpi raczej w kolejnym sezonie. Dla mieszkańców zasady korzystania ze stacji komercyjnych i ceny są takie same, jak w przypadku stacji miejskich - podkreśla Marcin Jeż.
Od 1 kwietnia br., czyli od chwili uruchomienia BRA, do wczoraj zanotowano 412 506 tys. wypożyczeń.
- Średnio dziennie to 3-4 tys., w skali miesiąca ok. 100 tys. - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Na razie nie powstanie więcej stacji miejskich. Do listopada 2017 roku mamy umowę z firmą BikeU.
Dopiero po jej wygaśnięciu i rozpisaniu nowego przetargu będzie można liczyć na rozbudowę Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Oczywiście na bieżąco prowadzimy kontrole na stacjach. Tylko w lipcu sprawdziliśmy je 82 razy. Przeprowadziliśmy też przegląd sprzętu. Najczęściej uszkodzone były koszyki oraz oświetlenie.