Czy wiesz, że Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek to jeden z największy parków miejski w Polsce? Zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne - usłyszymy, wchodząc na stronę www.oczymszumilas.pl, gdzie właśnie zamieszczono wirtualny spacer ścieżkami dydaktycznymi Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy.
- Dzięki temu osoby, które jeszcze nie dotarły do parku, będą mogły wiedzieć, co je czeka, gdy już tam pojadą, a osoby spoza Bydgoszczy zostaną zachęcone do wizyty - wyjaśnia Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW „Myślęcinek”.
Start sprzed Szumilasu
Wirtualny spacer rozpoczyna się na polanie przed Centrum Edukacji Ekologicznej, które od kilku miesięcy działa jako część Szumilasu - miejsca spotkań. Tu można zobaczyć i posłuchać lub przeczytać (po najechaniu kursorem na punkt informacyjny „i”) o stacji drzewa czy proekologicznej działalności ośrodka.
Następnie przejść możemy do największego myślęcińskiego stawu, czyli stacji staw i szuwary. Dowiemy się tu m.in. jakie gatunki ptaków zakładają tu gniazda, czyj głos można usłyszeć w szuwarach, jakie płazy i bezkręgowe „zaprzyjaźniły się” też z tym miejscem.
Ze stawu na polanę, a dalej w grąd
Ze stawu „idziemy” na polanę śródleśną, na której poznajemy bogactwo roślinności, a także jej mieszkańców, m.in. drapieżną biedronkę (nie mylić z biedronką azjatycką). Część z owadów ma tu nawet specjalne hotele, dedykowane dzikim zapylaczom.
Z polany środleśnej wystarczy kliknąć, by znaleźć się w grądzie, czyli wielogatunkowym i wielowarstwowym lesie liściastym, który jest domem dla wielu zwierząt, tworząc siedliska przyrodnicze Natura 2000. Na zakończenie wirtualnej wędrówki czeka na nas aleja trzech stawów - poznajemy historię jej powstania oraz to, co w sobie kryje - na dnie zbiorników, jak i w okolicy. Zaskoczeniem może być obecność gatunków roślinności podchodzącej z dalekiej Azji.
- Przyroda cały czas się zmienia, twórcy projektu o tym dobrze wiedzą. Dlatego też otoczenie będzie na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu pokazana zostanie bioróżnorodność, a każdy odbiorca będzie mógł zachwycać się myślęcińskim pięknem w różnych porach roku - dodaje Sandra Tyczyno.
Warto dodać, że każdy punkt ścieżki opatrzony jest tablicą informacyjną z QR kodem, który umożliwi pobranie informacji ze strony.
Zielona szkoła dla dzieci
A wracając jeszcze do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, którego część działa jako Szumilas. To właśnie tu jeszcze w te wakacje startuje oferta zajęć w ramach zielonej szkoły. Szczegóły wkrótce pojawią się na profilu Facebooku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz na wspomnianej stronie www.oczymszumilas.pl. Z warsztatów mogą korzystać dzieci z całego naszego regionu, zwłaszcza że na miejscu są dostępne miejsca noclegowe. Wszystkie zajęcia odbywać się będą nieodpłatnie.
