O to czy – i gdzie – możemy bez obaw grillować w przestrzeni miejskiej zapytaliśmy Arkadiusza Bereszyńskiego, rzecznika Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Jak zauważa nasz rozmówca, obowiązujące przepisy nie zabraniają wprost grillowania na balkonach oraz w miejscach publicznych. Należy jednak mieć na uwadze, że takie czynności mogą naruszać inne uregulowania prawne, wynikające np. z przepisów przeciwpożarowych, porządkowych, regulaminów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, regulaminów parków, jak również zasad współżycia społecznego. Zabronione jest rozpalanie otwartego ognia w odległości 100 metrów od ściany lasu. Wykroczeniem jest także zaśmiecanie terenu publicznego czy – często towarzyszące grillowaniu – spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Interwencje służb mundurowych są uzasadnione także w przypadku zakłócania porządku publicznego, aktów wandalizmu czy używanie wulgarnych słów.
Dokąd na grilla w Bydgoszczy?
W Bydgoszczy miejsce do grillowania w plenerze udostępnia Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek.
Polana grillowa zlokalizowana jest przy stawie, naprzeciwko stoku narciarskiego. Do skorzystania z niej nie są wymagane żadne zapisy. Obowiązuje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać – dotyczą one przede wszystkim porządku.
Po grillowaniu śmieci należy wrzucić do śmietnika. Chodzi nie tylko o estetykę, dbałość o środowisko i poszanowanie pracy osób zajmujących się parkiem, ale też o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że np. pozostawione na trawie szkło może przyczynić się do pożaru. Przed wyrzuceniem pozostałości po grillu do śmietnika należy upewnić się, że są one wystudzone.
Jak dowiadujemy się w biurze prasowym Urzędu Miasta Bydgoszczy, miejsce, gdzie można grillować, znajduje się także na polanie przy V Liceum Ogólnokształcącym, obok placu zabaw na Kapuściskach. Znajdują się tam wybrukowane punkty na grille, a obok nich - stoły z ławkami.
Należy pamiętać, że ogień można rozpalać wyłącznie na urządzeniach do grillowania (ustawionych przeznaczonym do tego miejscu), a ognia nie wolno zostawiać bez nadzoru. Z miejsc na grill można korzystać jedynie pod nadzorem osoby pełnoletniej. Zabronione jest także spożywanie tu alkoholu. Po zakończeniu pobytu należy ugasić ogień i posprzątać po sobie. Korzystanie z terenu i jego wyposażenia jest bezpłatne, miejsce jest dostępne w godz. 8-22.
Grillowanie na balkonach. Co na to przepisy?
Warto pamiętać, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą w swoich regulaminach wprowadzać zakazy dotyczące np. grillowania na balkonach i innych terenach będących ich własnością.
- Należy podkreślić, że naruszenie przedmiotowych regulaminów nie jest równoznaczne z popełnieniem czynu zabronionego jako wykroczenie. Dlatego też egzekwowanie ewentualnych zakazów należy wyłącznie do właściwego administratora reprezentującego wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową – mówi Arkadiusz Bereszyński. Rozpalenie grilla na balkonie lub pod oknami sąsiadów, może zatem zakończyć się skierowaniem przez właściciela nieruchomości powództwa cywilnego do sądu.