Mlecze i mniszki w ogrodzie
Wiosna i lato to czas intensywnego wzrostu roślin – w tym także chwastów. Na naszych trawnikach pojawiają się mlecze polne i mniszki lekarskie. Początkowo ich urocze, żółte kwiaty mają swój urok, idealnie nadają się też na wianki, a dmuchawce – do dekoracji. Ponadto, mniszek – jak sama nazwa wskazuje – jest wykorzystywany w medycynie. Niestety, obie rośliny bardzo szybko się rozsiewają i w krótkim czasie mogą zająć cały nasz trawnik, czy rabatki kwiatowe. Zabiorą cenne składniki odżywcze i wodę trawie i innym roślinom, przez co te będą marniały. Mogą też rosnąć między kostką brukową lub płytami chodnikowymi. Dlatego też warto zacząć działać jak najszybciej i wyeliminować mlecze oraz mniszki.
Mlecz i mniszek lekarski – podobieństwa i różnice
Wiele osób często myli mlecz polny z mniszkiem lekarskim. Z daleka są one do siebie bardzo podobne – to niewielkie rośliny z charakterystycznym, intensywnie żółtym kwiatostanem oraz lekko postrzępionymi liśćmi. Jak jednak rozpoznać, z jakim gatunkiem mamy do czynienia?
Mlecz polny: mlecz ma liście na całej długości łodygi, a na jednym pędzie może rosnąć kilka kwiatów – nieco mniejszych niż u mniszka. Po przekwitnięciu zamyka pąk.
Mniszek lekarski: liście mniszka wyrastają tuż przy ziemi, na jednej łodydze znajduje się tylko jeden kwiat. Mniszek kwitnie szybciej, niż mlecz, a po przekwitnięciu zmienia się w dmuchawiec.
Skuteczna mikstura na mlecze i mniszki
Regularne koszenie trawy pozwala na osłabienie mleczy i mniszków, jednak nie zapobiegnie ich wzrostowi. Z kolei ręczne usuwanie roślin np. łopatką czy wyrywaczem do chwastów jest skuteczne, jednak pracochłonne i męczące, szczególnie jeśli większa połać ogrodu już została zajęta. Jak zatem poradzić sobie z mleczami i mniszkami? W naszej galerii znajdziesz szybkie i skuteczne metody walki z nimi.
