Tyle piękna w jednym mieście

Tyle piękna w jednym mieście

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Tyle piękna w jednym mieście
Parki Śródmieścia, zabytki Ostromecka, tereny nad Wisłą i Brdą, Myślęcinek - to tylko niektóre miejsca w Bydgoszczy, w których znajdują się najcenniejsze przyrodniczo okazy roślin.
Tyle piękna w jednym mieście

Parki Śródmieścia, zabytki Ostromecka, tereny nad Wisłą i Brdą, Myślęcinek - to tylko niektóre miejsca w Bydgoszczy, w których znajdują się najcenniejsze przyrodniczo okazy roślin.


Bydgoszcz zajmuje 4 miejsce w kraju pod względem liczby parków i terenów zielonych chronionych przyrodniczo (35 proc. powierzchni miasta). Bydgoszcz jest też miastem, które ma bardzo dużo pomników przyrody (5 miejsce). W granicach miasta znajduje się ich ponad 90 (m.in. drzewa i kamienie narzutowe).


Za tydzień Rada Miasta ma zastanowić się na tym, czy kolejne obiekty należy otoczyć szczególną opieką.


- W projekcie uchwały wyszczególniliśmy 11 pomników przyrody - tłumaczy Hanna Pawlikowska, miejski konserwator przyrody, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej UM.

- Jeśli radni się zgodzą, ochroną zostaną objęte dęby rosnące przy ulicy Toruńskiej, na skarpie w Fordonie, przy ulicy Smukalskiej, w parku Jana Kochanowskiego. Poza tym, pomnikami przyrody mają zostać: wiąz rosnący nad Starym Kanałem, sosna przy ulicy Świetlicowej, brzoza przy Świętokrzyskiej oraz lipa z terenu Starorzecza Wisły.


Miasto na zabiegi pielęgnacyjne wydaje rocznie ponad 40 tys. złotych, z czego 28 tys. zł otrzymuje w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


Najcenniejszym oraz jednym z najbardziej urokliwych i różnorodnych terenów jest 36-hektarowy obszar przyrodniczo-zabytkowy w Ostromecku. Park wraz z dwoma pałacami pozostaje w gestii Miejskiego Ośrodka Kultury. Znajduje się w m.in. ogród włoski, założony przed 1714 r., oraz park w stylu angielskim, utworzony w latach 1830-1840.


- W Ostromecku mamy 62 pomniki przyrody - wylicza Hanna Pawlikowska. - 11 lip drobnolistnych, 17 dębów szypułkowych, 20 kasztanowców, 4 buki, sosnę wejmutkę, 5 wiązów. Jest jesion wyniosły i olsza czarna. Średnice pni wynoszą od 200 do 455 centymetrów.


Kolejnym niezwykle oryginalnym zespołem przyrodniczym jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Znajduje się tam wiele unikatowych zespołów roślinnych m.in. liczące sobie ponad 100 lat grądy. Jeden z nich położony jest w pobliżu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.


- Grąd cudownie wygląda wiosną. Wtedy łanowo kwitną rośliny poszycia - zawilce, przylaszczki i kopytniki - mówi Karol Dąbrowski, kierownik Ogrodu Botanicznego. - W okolicach kortów tenisowych rośnie kilkaset 150-letnich sosen. Mamy również buczynę. Las ten liczy ponad 100 lat.


W jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce, niezwykłe gatunki roślin (ok. 350), wkomponowane zostały w naturalnie pofałdowany teren. Na szczególną uwagę zasługuje tu zbiorowisko łąk wilgotnych, położone wzdłuż oczek wodnych.


- Na łąkach rośnie około 300 storczyków krwistych, którym towarzyszą żółte irysy i firletki - wyjaśnia Karol Dąbrowski.


W ogrodzie jest również kolekcja grzybieni (nenufarów) oraz roślin zwabiających motyle (budlei). Warto też wspomnieć o skupisku starych jabłoni, które do Myślęcinka przywieziono z Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły w Chrystkowie.


Bydgoszczanie do swojej dyspozycji mają 77 parków, skwerów i terenów zielonych. W samym centrum znajdują się cenne, nie tylko pod względem przyrodniczym, parki w tym; Wincentego Witosa (pow. 6,4 ha), Kazimierza Wielkiego (utworzony na przełomie XIX i XX wieku, z fontanną Potop, 2,3 ha), Jana Kochanowskiego (założony w 1910 r., 3,2 ha), Ogród Botaniczny UKW (z 1930 r, 2,3 ha). Nie sposób nie wspomnieć o terenach spacerowych nad Brdą, roślinności Wyspy Młyńskiej, skwerze Barciszewskiego, Wyspie św. Barbary i zieleńcu na placu Teatralnym.


Dodajmy, że miasto okalają lasy oraz Puszcza Bydgoska.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo