Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Autorką albumu jest Anna Perlik-Piątkowska. Jej publikacja zawiera ponad 150 starych pocztówek i zdjęć z kolekcji autorki i jej męża Pawła Piątkowskiego. Obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz wschodnią i północną pierzeję Starego Rynku. Na pocztówkach można obejrzeć także wiele budynków, które już nie istnieją, m.in. zachodnią pierzeję Starego Rynku, znajdujące się przy ul. Mostowej Dom Fryderyka i "Bristolka" ze zwisającą nad Brdą werandą oraz Teatr Miejski i kamienicę z Domem Towarowym Braci Mateckich - dziś kojarzoną z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego.
Bydgoszcz. "Z dawnych rozwiązań można czerpać inspiracje"
Album jest czwartą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” Wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się 3 części: o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. W ubiegłym roku autorka wydała „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia”, które spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem - cały nakład wyczerpał się w trzy miesiące. Anna Perlik-Piątkowska została wówczas poproszona także o napisanie tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht. Wszystkie trzy książki wydało bydgoskie Wydawnictwo Pejzaż, a za ich szatę graficzną odpowiada Ewa Stadnicka.
- Kiedy kilka lat temu zaczęłam zbierać bydgoskie przedwojenne pocztówki i sprowadzać je z całego świata, nie chciałam żeby leżały zamknięte w klaserach. Zależało mi, żeby służyły i cieszyły też inne oczy. Wydawanie albumów jest sposobem na pokazanie pocztówek innym i to w taki sposób, żeby mogli do nich wrócić, kiedy tylko mają ochotę - opowiada nasza rozmówczyni. Podkreśla, że Bydgoszcz jest dla niej miastem niezwykłym - pięknym i z bardzo ciekawą historią - i zasługuje na wszystko, co najlepsze.
- Chciałabym, żeby czytelnicy też dostrzegli na pocztówkach elegancję przedwojennych bydgoskich ulic ze szpalerami drzew, szerokimi chodnikami ułożonymi w karo czy markizami nad witrynami sklepów. Do tego czystość oraz stonowane, uporządkowane szyldy reklamowe. Możemy zaczerpnąć wiele inspiracji z tego, jak miasto wyglądało kiedyś i zastosować je z pożytkiem dziś. To zazwyczaj nie są drogie rozwiązania. Chciałabym też uwrażliwić odbiorców na kwestie starych, drewnianych drzwi w kamienicach czy przedwojennych, kutych ogrodzeń. Wiele z nich przy remontach można uratować, by nadal cieszyły nasze oczy. Te elementy też są naszym dziedzictwem i tworzą tożsamość miasta, tak samo jak zabytki - dodaje autorka.
Dawna Bydgoszcz na zdjęciach i pocztówkach. Będzie kolejna część?
Jak zapowiada Anna Perlik-Piątkowska, w planach są już kolejne publikacje. Najprawdopodobniej w przyszłym roku wraz z Tomaszem Izajaszem stworzy album o zieleni w przedwojennej Bydgoszczy. Autorka ma także pomysł na drugą część publikacji o Starym Mieście, w którym pojawią się miejsca nieujęte w części pierwszej.